Hlavní obsah
Středeční schůze Senátu Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Dohodáři mohou začít žádat o bonus ve výši 350 korun. Novelu odklepl Senát

Lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ) dostanou od státu příspěvek ve výši 350 korun za den v období od 12. března do 8. června. Celkem tak mohou maximálně získat 31 500 korun. Novelu ve středu schválil Senát, nyní ji dostane na stůl prezident.

Středeční schůze Senátu Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Dohodáři mohou začít žádat o bonus ve výši 350 korun. Novelu odklepl Senát

Podmínkou pro získání kompenzačního příspěvku je, že zájemci budou muset k žádosti přiložit potvrzení od zaměstnavatele o tom, že odváděli sociální pojištění. Žádat budou moci také pouze ti, kteří práci na dohodu plnili nejméně čtyři z šesti měsíců před krizí.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na následné tiskové konferenci uvedla, že dohodáři mohou o bonus na webových stránkách finanční správy žádat již od středy. Prezident tak novelu zřejmě podepíše v příštích několika dnech.

Zároveň se podle šéfky státní kasy jedná o poslední plošný kompenzační bonus, který kvůli koronaviru vláda připravila. Další případné příspěvky by tak měly být pro vytipované skupiny.

Kompenzace pro obce

Vzhledem k tomu, že příspěvek vyplácí finanční správa, tak peníze nejdou pouze ze státního rozpočtu, ale také z daně ze závislé činnosti neboli z daně ze mzdy. Ta je sdílená s obcemi i kraji, kdy 66 procent zůstává státu a zhruba 24 procent jde obcím a přibližně devět procent krajům.

Kvůli tomuto opatření, které bude stát zhruba 1,7 až dvě miliardy korun ze sdílených daní, přijdou obce zhruba o půl miliardy korun. Z toho důvodu by pak měly obce dostat kompenzační bonus ve výši 50 korun za jednoho obyvatele.

Zpět chce finanční správa 91 milionů

Jedná se tak o další z bonusů, které vláda navrhla v souvislosti s pandemií koronaviru, jenž následně Senát odklepl. Dříve schválil za stejné období denní příspěvek ve výši 500 korun také pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a společnosti s ručením omezeným (s.r.o.).

Z peněz, které byly vyplacené živnostníkům, pak žádá podle Schillerové finanční správa zpět 91 milionů korun. Je to podle ní 0,4 procent z celé vydané sumy. „Z tisíce žádostí jsou průměrně čtyři neoprávněné. To jsou ale skutečně žádost, kde nebyly splněné zákonné podmínky,” zdůvodnila ministryně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků