Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman při volbě do Sněmovny Foto: Jiří Ovčáček/Twitter

Zeman podle Deníku N trpí jaterní encefalopatií

Prezident Miloš Zeman trpí jaterní encefalopatií, uvedl ve středu s odkazem na informované zdroje Deník N. Podle zdrojů deníku Zeman obtížně komunikuje a je dezorientovaný. Hrad ani Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) podrobnosti ke stavu hospitalizovaného prezidenta nezveřejňují. Informace chybějí i senátorům, kteří se obávají, že Zeman nyní není schopen vykonávat svůj úřad.

Prezident Miloš Zeman při volbě do Sněmovny Foto: Jiří Ovčáček/Twitter

Reklama

Zeman podle Deníku N trpí jaterní encefalopatií

Zatímco Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že zdravotní problémy prezidentovi v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích (ÚVN) nebrání ve výkonu ústavních pravomocí, zdroje Deníku N mluví o opaku. Zemanův zdravotní stav je prý vážnější, což mu má bránit v plnohodnotném plnění funkce prezidenta.

Deník, který se odvolává na „velmi dobře informované zdroje z okolí prezidenta, státní správy a lékařského prostředí“, tvrdí, že Zeman trpí mimo jiné jaterní encefalopatií, což je závažná komplikace vyvolaná akutním nebo chronickým selháním jater.

Projevuje se různými psychickými a neurologickými příznaky. Může být způsobena cirhózou jater.

Co je jaterní encefalopatie?

Jaterní encefalopatie je soubor vratných neurologických a psychických příznaků vyvolaných akutním nebo chronickým selháním jater. Nejčastěji vzniká při jaterní cirhóze. Encefalopatie se rozlišuje na čtyři stadia, v prvním jsou pacienti zmatení a trpí poruchami spánku a chování, ve druhé a třetí se projevují poruchy kognitivních funkcí, pacienti jsou dezorientovaní a mluví z cesty. Ve finálním stadiu jsou lidé s tímto onemocněním v kómatu.

„Projevuje se to třeba tím, že je dezorientovaný a říká nesouvisející věci,“ popsal listu prezidentův stav jeden ze zdrojů. Podle jiného zdroje prezident sice komunikuje, ale obtížně. Mluví také z cesty.

Jaterní encefalopatie se projevuje v lehké formě zmatením či poruchami spánku, v nejtěžší formě je pacient v kómatu. Toxické látky v mozku totiž nemocná játra nezvládají filtrovat. Léčbou se však tento stav dá zvrátit.

Prezidenta převezla v neděli do ÚVN mobilní jednotka intenzivní péče. Zeman byl bezvládný a museli mu držet hlavu.

ÚVN ve středu ve vyjádření znovu připomněla, že nemocnice informace o pacientech nezveřejňuje, pokud si to pacenti sami nevyžádají a ujistila, že se „panu prezidentovi a všem pacientům ÚVN dostává náležité péče“.

Mluvčí nemocnice Jitka Zinke také poznamenala, že ÚVN nese zodpovědnost za svá vyjádření, „nemůže však nést zodpovědnost za vyjádření jiných subjektů, ať již do médií, nebo na sociálních sítích“.

Fischer: Budeme požadovat převod pravomocí

Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) ve středu přiznal, že Senát bude iniciovat převod pravomocí prezidenta v závislosti na prognóze zdravotního stavu Miloše Zemana, kterou si vyžádal, a pokud to bude třeba.

„V případě, jestli bude potřeba předat pravomoci, bude třeba jednat rychle,” řekl Fischer ČTK po jednání výboru.

Fischer se pozastavil také nad tím, jak prezidentská kancelář informuje o stavu nejvyššího ústavního činitele.

„Způsob, jak pozdě, nepřesně a zavádějícími výrazy se dozvídáme o zdravotní kondici prezidenta, je neuvěřitelný,” prohlásil Fischer s tím, že kancelář prezidenta selhala a nepostupuje v souladu s veřejným zájmem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků