Hlavní obsah
Hřib Foto: Veronika Neprašová, Novinky

Deště zatím nepomohly, houby příliš nerostou

Houbařská sezóna se momentálně nevyvíjí tak dobře, jak mykologové očekávali. I když je léto relativně teplé i deštivé, hub roste poměrně málo. Lokálně se však najít dají, zejména ve vyšších polohách.

Hřib Foto: Veronika Neprašová, Novinky
Deště zatím nepomohly, houby příliš nerostou

Jak ve středu uvedl Jan Borovička z České mykologické společnosti, současný stav může být důsledkem sucha, které panovalo na počátku roku.

„Houby zatím nerostou tolik, jak bychom mohli předpokládat vzhledem k tomu, jak pršelo,” řekl Borovička. Podle něj nelze jasnou příčinu určit. „Těžko říci, čím to je, příčinou může být sucho na začátku roku a pak nízké tepoty v deštivých dnech, které následně nastaly,” dodal Borovička.

I tak ale houby v některých místech v současnosti rostou, například na Žďársku, na Šumpersku nebo v Jeseníkách, naopak třeba v okolí Prahy situace dobrá není. „Obecně pro každé léto platí, že houby rostou hlavně ve vyšších polohách a je pro ně typický ostrůvkovitý výskyt,” upřesnil Borovička. Z jedlých hub mohou nyní houbaři najít hlavně lišky, rostou i muchomůrky růžovky či modrající hřiby.

Proti předchozím suchým rokům bylo letos nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července, v dalších týdnech už houby rostly méně. Jak se bude houbařská sezona vyvíjet v srpnu a na podzim, nelze podle Borovičky určit. „Podmínky mohou být dobré a může být dobrá podzimní sezona. Boom ale zatím není a nevíme, jestli bude,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků