Hlavní obsah
O kolik by stoupla čistá mzda při zdanění 15 % z hrubé mzdy. Foto: Novinky

Daň z příjmu se razantně sníží. Lidem zůstanou tisíce

Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se dohodli na zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu fyzických osob na 15 procent. Daň 23 procent pro vysokopříjmové občany zůstává, oznámili společně na páteční tiskové konferenci.

O kolik by stoupla čistá mzda při zdanění 15 % z hrubé mzdy. Foto: Novinky
Daň z příjmu se razantně sníží. Lidem zůstanou tisíce

„Jsme přesvědčeni, že musíme dát lidem v tomto období jasný signál, že se o ně postaráme a zkrátka snížíme daň na těch patnáct procent, jak původně ODS slibovala a lidi podvedla. Návrh je tedy sazba 15 procent, sazba 23 procent, tedy čtyřnásobek průměrné mzdy, se nemění,” sdělil Babiš.

Zjednodušeně to znamená, že všichni lidé s měsíčními příjmy do 140 tisíc by platili patnáctiprocentní daň z příjmu.

Snížení se u zaměstnance s průměrným platem, který tvoří zhruba 36 tisíc korun, projeví tedy tím, že po odpočtech mu zůstane o přibližně 1800 korun v peněžence více.

Třiadvacetiprocentní daň z příjmu i nadále zůstává pro lidi, kteří měsíčně vydělávají více než čtyřnásobek průměrného příjmu, tedy vydělají zhruba 140 tisíc korun měsíčně.

TK premiéra Andreje Babiše a ministra Jana Hamáčka

Foto: Novinky

Dopady snížení na rozpočet Babiš odhadl na 74 miliard korun. Podle Hamáčka zatím dofinancování výpadku vyřešeno není. ČSSD v této souvislosti dlouhodobě navrhuje zavedení sektorové a bankovní daně. Na tom se ale zatím vláda nedohodla.

Ke zrušení superhrubé mzdy se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Stejně tak avizovala snížení daně z příjmu na 19 procent.

Podporu pro snížení zatím vláda vyjednanou nemá. S komunisty, kteří kabinet tolerují a v Poslanecké sněmovně často hlasují s vládními poslanci ve shodě, premiér o podpoře prý ještě nemluvil. Nicméně i kdyby KSČM s krokem nesouhlasila, například ODS již předem avizovala, že zrušení superhrubé mzdy a snížení daňové zátěže zaměstnanců podpoří. Ostatně strana podala ve Sněmovně podobný návrh už před dvěma lety.

Šéf ODS Petr Fiala v pátek na Twitteru odmítl Babišovu kritiku, že strana v minulosti podvedla lidi.

Nyní je efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Superhrubá mzda znamená, že při výpočtu daně se k hrubé mzdě připočítává ještě zdravotní a sociální pojištění, které odvádí zaměstnavatel. A teprve z tohoto navýšeného základu se stanovuje jednotná daň z příjmů fyzických osob 15 procent. To by se mělo dle nové dohody tedy zrušit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků