Hlavní obsah

Další čtyři německé kamióny vezly do ČR odpad

Další německý kamión se v noci z pátku na sobotu snažil nelegálně do ČR dovést komunální odpad. Tentokrát se mu to však nepovedlo. Zadrželi ho policisté na česko-německém hraničním přechodu Rumburk na Děčínsku. Na česko-rakouském hraničním přechodu v Halámkách na Jindřichohradecku se také v pátek podařilo zadržet hned tři německé kamiony, které obsahovaly staré autodíly a papír.

Další čtyři německé kamióny vezly do ČR odpad

Na místě ho zkontrolovali celníci a kamión byl vrácen zpět do SRN. Novinky o tom informovala mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční policie Eva Hauková. Policisty na možný podvod upozornil zápach, který neodpovídal zboží, které měl vůz převážet. Tím měla být směs plastů. Přivolaní celníci náklad zkontrolovali a zjistili, že jde o komunální odpad.

Náklad byl podle dokumentů původně určen jen k cestě po Německu a řidič policistům tvrdil, že si jede do ČR pouze natankovat. "Celníci případ popsali a budou ho dále řešit," řekla Hauková s tím, že kontroly na hranicích byly kvůli nelegálnímu dovozu odpadu zpřísněny.

"Od listopadu spolupráce s celníky fungovala tak, že pokud jsme měli podezření, že kamión veze odpad, upozornili jsme je na něj, protože my nemáme pravomoc kontrolovat zboží. Celníci si vůz potom zastavili a zkontrolovali ve vnitrozemí. Od minulého týdne jsme spolupráci rozšířili. Celníci přijíždějí přímo na hraniční přechody  a vozidlo není vůbec vpuštěno na naše území," uvedla mluvčí.

Kamióny vezly zářivky i autobaterie

Řidičům, kteří se chtěli do Česka dostat přes hraniční přechod Halámky, chyběly například doklady ke stovkám použitých zářivek a autobaterií. Po konzultaci s oblastním inspektorátem České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Českých Budějovicích  celníci vrátili všechny tři kamiony s odpadem zpět do Rakouska. "Je to zatím nejrozsáhlejší případ pokusu dovézt odpad, který se nám podařilo zachytit," sdělil Právu Jaroslav Vlášek z Celního ředitelství v Českých Budějovicích. 

"Podle dokladů se jednalo o železný šrot a papírový odpad, který měl být přes naše území převážen  do Německa. Při detailní kontrole bylo zjištěno, že deklarovaný odpad není vybaven všemi požadovanými doklady. Kromě toho byl mezi nákladem identifikován i odpad, který nebyl vůbec v dokladech uveden a který náležel do jiné, nebezpečnější, kategorie," dodal Vlášek.  

Podle odhadů České inspekce životního prostředí leží v různých objektech na území Čech a Moravy zhruba 15 000 tun odpadů nelegálně dovezených v posledních měsících z Německa.

:: klikněte na obrázek pro větší velikost graf: ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků