Hlavní obsah
Zleva Michal Šmarda a ministr kultury Antonín Staněk (oba ČSSD). Foto: koláž Novinky.cz s Právo

ČSSD dostala ránu pěstí. Zeman Šmardu odmítl a nechá na kultuře Staňka

Prezident Miloš Zeman nehodlá vyhovět návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) a ČSSD a vyměnit ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) za místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. Informaci Právu potvrdily dva zdroje blízké špičkám ČSSD. Uvnitř sociální demokracie toto rozhodnutí vyvolalo bouři.

Zleva Michal Šmarda a ministr kultury Antonín Staněk (oba ČSSD). Foto: koláž Novinky.cz s Právo
ČSSD dostala ránu pěstí. Zeman Šmardu odmítl a nechá na kultuře Staňka

„Prezident nesouhlasí se jmenováním Šmardy. Na postu by chtěl ponechat Staňka,“ uvedl Právu jeden ze zdrojů blízkých špičkám sociální demokracie. Ty se radily, co dál.

ČSSD si totiž klade podmínku svého setrvání v kabinetu s hnutím ANO prosazením výměny ministra kultury. Šmarda měl podle přání ČSSD nahradit Antonína Staňka, který původně rezignoval už k 31. květnu, Zeman však jeho demisi nepřijal. Špičky soc. dem. se nakonec se rozhodly ve vládě s ANO setrvat.

Šéf ČSSD Jan Hamáček podle svých slov se Zemanem hovořil a ten prý kategoricky nevyloučil Šmardovo jmenování, chce dál vyjednávat. Hamáček to uvedl ve středu po jednání poslaneckého klubu.

Zeman si svoji pozici nerozmyslel ani v úterý večer, kdy se se Šmardou setkal na Vysočině. Schůzka prý trvala asi dvě hodiny, Šmarda však prezidenta nepřesvědčil.

Předsednictvo ČSSD se v pátek usneslo, že pokud nebude o výměně ministra jasno do konce června, svolá své mimořádné jednání. Na něm by znovu mohlo hlasovat i o odchodu z vlády. V pátek pro to hlasovalo 10 členů předsednictva z přítomných 41, dalších deset se zdrželo.

Zeman si však starosti o budoucnost vlády ještě v úterý nedělal. „Věřím, že tato vláda s vysokou pravděpodobností vydrží do konce volebního období, už proto, že 2,5 roku není tak dlouhá doba. Organizovat kvalitní kampaň také zabere něco času,“ prohlásil na svém setkání s krajskými zastupiteli Vysočiny.

Anketa
Věříte, že prezident Miloš Zeman nakonec jmenuje ministrem kultury Michala Šmardu?
Ano
11.3 %
Ne
88.7 %
Celkem hlasovalo 1555 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků