Hlavní obsah

Cikrt popírá, že Diag Human dostane přes deset miliard

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt v nedělních otázkách Václava Moravce popřel, že by stát musel zaplatit v kauze Diag Human ještě vyšší odškodnění, než kolik musel před čtyřmi lety vyplatit společnosti CME kvůli sporu okolo televize Nova.

Cikrt popírá, že Diag Human dostane přes deset miliard

"Očekávám, že nebudeme platit více než něco přes tři sta miliónů," uvedl Tomáš Cikrt a dodal: "Já v to věřím, jsem státní úředník." Podle něj má stát ve sporu dobrou pozici.

O hrozícím více než deseti miliardovém odškodném informoval v sobotu deník Právo. [celá zpráva] Ze závěrů zpřesňujícího posudku znalecké firmy Ernst & Young (E&Y) vyplývá, že celkové odškodnění pro Diag i s úroky z prodlení, které činí asi 120 procent jistiny, by mohlo dosáhnout až 13 miliard korun.

Vysoké odškodné je dáno úroky z prodlení. Objevily se i spekulace, že předchozí vláda záměrně spor prodlužovala, aby se řešil až po volbách.

Dvanáctiletý spor

Bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka, který zajišťoval posudky pro bývalého ministra zdravotnictví Bohumila Fišera, to odmítá s tím, že jeho jednání bylo zcela v pořádku a úspěchy, jichž dosáhl, Diagu vadí.

Právě na základě jeho posudku Fišer odmítl vyplatit odškodné Diagu. Podle Koudelky všichni ministři zdravotnictví krok Fišera uznali.

Spor s Diagem se táhne dvanáct let. Česká republika ho definitivně prohrála v roce 1998 a od té doby se spor vede už pouze o výši odškodnění. Ta se odvozuje od předpokládaného podílu Diagu na českém trhu s krevní plazmou v letech 1992 až 2000, kdyby z něj nemusel nedobrovolně odejít.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků