Hlavní obsah
Akce SALESIÁNI DĚTEM je pro všechny zdarma Foto: Ondřej Trojek

Čeští vojenští chemici v případě nutnosti budou moci v rámci NATO působit na letních olympijských hrách v Aténách. Vláda totiž ve středu souhlasila, aby se od 1. července do 15. ledna 2005 mohli zúčastnit spojeneckých operací v zahraničí.

Akce SALESIÁNI DĚTEM je pro všechny zdarma Foto: Ondřej Trojek
Chemici by mohli do Atén

"Může se stát, že třeba dojde k atentátu na olympiádě v Aténách a naši chemici budou požádáni, aby rychle reagovali," uvedl premiér Vladimír Špidla. S postojem kabinetu musí souhlasit také Parlament, který by se tím měl zabývat příští měsíc.

Vláda chce získat souhlas předem, protože armáda musí vyslat své specialisty na místo během pěti až 30 dnů. Kdyby dlouho čekala na souhlas zákonodárců, nemusela by termín stihnout. Mandát se týká všech krizových situací, tedy i olympijských her v Řecku.

Bruselská centrála Severoatlantické aliance o vyslání chemické jednotky o ochraně olympiády v Aténach požádala v polovině března. Finanční krytí musí však poskytnout Aliance nebo Řecko. Česká republika na případnou akci nemá dostatečné finanční prostředky.

Řecko vyčlenilo na bezpečnost her, které se uskuteční od 13. do 29. srpna, 50 tisíc lidí, včetně 16 tisíc vojáků. Ustavilo skupinu sedmi zemí, mezi nimiž jsou USA a Británie, jako poradce pro bezpečnost. Nad Aténami bude vyhlášena bezletová zóna. Bezpečnostní operace spolyká 430 miliónů eur (asi 13 mld. Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků