Hlavní obsah
 

Česko vysílá do Nepálu traumatým

Česká republika vyšle možná ještě v pondělí v noci do Nepálu poničeného zemětřesením specializovaný traumatým složený z lékařů, zdravotních sester a hasičů. V oblasti by měl operovat minimálně 14 dní, informoval novináře ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 
Česko vysílá do Nepálu traumatým

Traumatým může na pokyn vlády vycestovat kamkoli na světě během 24 hodin, obvykle na místa, kde došlo k živelním katastrofám. Nejezdí do míst válečných konfliktů.

„V této chvíli je nejvíc třeba zdravotníků a těch, kteří by řešili velké množství zraněných lidí, kteří jsou zasaženi tím, co se tam odehrálo,“ řekl Zaorálek. Vláda proto vyšle na místo tým 36 lidí složený z devíti lékařů, 14 zdravotních sester a 13 hasičů.


Obyvatelka prochází v nepálském městě Bhaktapur mezi troskami zřízených domů.

Foto: Adnan Abidi, Reuters

Vyrazit by mohli ještě v pondělí v noci, vláda zatím schválila jejich působení v Nepálu na 14 dní, ale počítá i s případným prodloužením o dalších 14 dní. Boeing 737, který tým do hlavního nepálského města Káthmándú dopraví, by mohl zpět přivézt Čechy, kteří se v oblasti nacházejí.

Bude se jednat o stroj společnosti Travel Service, podle Zaorálka totiž armádní letouny nemají dostatečnou kapacitu a letět vícekrát, to by se nevyplatilo.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Kanada poslala do Nepálu humanitární pomoc za pět miliónů dolarů

Video: Reuters

Vláda v pondělí vyčlenila na tuto pomoc 20 miliónů korun. „Prostředky jsou na dopravu, traumatým a je tam i rezerva, protože by tam tým mohl zůstat i dalších 14 dní. Nemusíme to vyčerpat všechno, ale je to dostatek, abychom zajistili měsíc fungování týmu v Nepálu,“ řekl Zaorálek.

Doplnil, že v zemi se nyní nachází 216 českých občanů. Z tohoto počtu se u 191 podařilo ověřit, že jsou v pořádku, u 25 se nedaří navázat spojení, ale vzhledem ke špatnému pokrytí v oblasti to podle Zaorálka není překvapivé. „To samo o sobě překvapivé není a my se snažíme postupně u všech vyloučit, že by se jim něco stalo,“ řekl.

Toronto-Cleveland 80:81, Boston-Portland 103:108, New York-Indiana
98:96, Miami-New Jersey 80:100, Memphis-Los Angeles Clippers
116:111, New Orleans-Orlando 100:89, Milwaukee-Utah 115:118, San
Antonio-Golden State 98:95, Seattle-Denver 82:94.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků