Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Česko marně doluje staré miliardové dluhy

Ani po více než třiceti letech se nepodařilo Česku vymoci u některých států dluhy ještě z doby socialismu. Dohromady to koncem loňského roku bylo více než dvacet miliard korun.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Česko marně doluje staré miliardové dluhy

Ročně se podaří získat zpět jen minimální částky. V roce 2018 to bylo 145 milionů a loni zhruba 388 milionů korun. Největší dluh vůči České republice má Súdán, jehož 573,7 milionu korun narostlo kvůli úrokům již na víc než tři miliardy korun.

Největší dluh má Súdán, i s úroky přes tři miliardy Kč

Súdán patří mezi nejchudší země světa, navíc je zmítán vnitřními konflikty. Přes dvě miliardy dluží Kazachstán a dluh převyšující miliardu korun Česká republika eviduje vůči Kubě a Ukrajině. Podle zprávy, kterou každoročně předkládá vládě ministerstvo financí, není příliš reálné vymožení šesti miliard korun.

Jde o pohledávky související s aktivitami některých českých firem v Íránu, Iráku, Indonésii, Ruské federaci, Tanzanii a Alžírsku.

Kalousek vymámil ze Sýrie aspoň něco

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se resort chová při vymáhání pohledávek s péčí řádného hospodáře. Připouští, že to má složité.

„Nechci MF kritizovat za to, že se mu nedaří dluhy vymoci, když druhá strana platit nechce. Nemůže rezignovat, musí je evidovat v účetnictví státu. Musí je formálně vymáhat, aby nedošlo k jejich promlčení. I když se schopnost něco vymoci v nejbližších letech blíží nule, tak nikdy nemůžete vyloučit, že se v té zemi změní politická situace a vymůžete aspoň něco,“ řekl Právu.

Připomněl, že cestou k tomu „něco“ je odpuštění tzv. příslušenství, tedy úroků. Jemu to vyšlo v případě Sýrie v roce 2007. „To byl ale jediný dluh, který se za mě podařilo vymoci,“ podotkl. Jak vyplývá ze zprávy, MF již u většiny dluhů výši úroků neuvádí.

MF už odepsalo přes půl miliardy

Loni podle zprávy MF již vzdalo vymožení 555 milionů korun a odpustilo je. Šlo o části dluhů Černé Hory a Srbska, kdy resort využil podmínek tzv. pařížského klubu věřitelů, který již více než šedesát let pomáhá státům při řešení těžko dobytných pohledávek.

Schopnost něco vymoci v nejbližších letech se blíží nule, i tak nikdy nemůžete vyloučit, že vymůžete aspoň něco
Miroslav Kalousek

Černé Hoře Česko odpustilo z 54 milionů víc než 35 milionů, které tak byly zahrnuty do tzv. mezinárodní rozvojové spolupráce. Zbylou částku přes 18 milionů Černá Hora splatila loni v říjnu.

Stejný postup ČR zvolila i v případě srbského dluhu v původní výši přesahující 700 milionů korun. Srbsko loni splatilo zhruba 222 milionů, které po odpuštění zbyly k úhradě.

Složitější je vymáhání pohledávek u ostatních států bývalé Jugoslávie, kterými jsou Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Severní Makedonie a Slovinsko. Dohromady jde o 577,3 milionu korun.

Jednoduchá nejsou také jednání s Čínou. Podle zprávy MF Čína dluží Česku 537,6 milionu korun, Česko má závazky vůči Číně 285,3 milionu korun.

Loni v říjnu na zasedání Smíšeného česko-čínského ekonomického výboru se probíral dosud nevyřešený problém barterových účtů. Zástupce čínského ministerstva obchodu slíbil předat věc na příslušné místo k dalšímu řešení. „Podle dohody mu byl následně zaslán e-mail s rekapitulací celého případu, zatím bez reakce,“ uvádí zpráva MF.

Reálné je, podle zprávy, postupné umořování čtyřicetimilionového dluhu Běloruska. Pohledávka se bude umazávat platbou nájemného za užívání budovy české ambasády v Minsku, což je kolem pěti milionů ročně. Možností je i její koupě. Mezivládní dohoda o tom vstoupila v platnost letos v lednu.

Pravidelně hradí postupně svůj 840milionový dluh Irák. Na základě dohody z roku 2006 tato země uhradila loni splátku ve výši 147 milionů korun.

Kuba a Libye dlužily sedm miliard

Svůj dluh celkově přesahující půl miliardy korun potvrzuje pravidelně také Írán. „Íránská strana potvrdila zájem na řešení pohledávky, současně však odkázala na aktuální problémy spojené s ekonomickou a politickou situací,“ konstatuje zpráva.

Podle dokumentu zadluženost Ukrajiny vůči ČR ve výši téměř 1,7 miliardy souvisí s jamburským nalezištěm plynu, kam ČR dodala strojní zařízení. Ukrajina již kývla na možnost řešit dluh poskytnutím nemovitostí pro zastupitelský úřad ČR, především pro vybudování nového velvyslanectví v Kyjevě.

Ve zprávě se zmiňují vedle civilních úvěrů i tzv. speciální pohledávky. Jde o vojenské úvěry, které podléhají utajení. Podle zprávy za předcházející rok se tyto pohledávky týkají Kuby a Libye, které ještě v roce 2018 dlužily Česku přes sedm miliard. Letošní zpráva výši dluhu s odkazem na utajení již neuvádí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků