Hlavní obsah

Česká policie si před Vánoci tvrdě došlápne na německé řidiče

Řidiči aut s německými poznávacími značkami se při cestách po tuzemských silnicích zřejmě budou muset v nejbližší době obrnit trpělivostí. Česká policie totiž podle zjištění Práva chystá ještě před Vánocemi razantní zpřísnění kontrol německých aut.

Česká policie si před Vánoci tvrdě došlápne na německé řidiče

Zároveň ale odmítá, že by šlo o odvetu na údajnou šikanu českých řidičů v německém příhraničí, na kterou si Česko již několik měsíců neúspěšně stěžuje.

Oficiálně kvůli krádežím aut v příhraničí

Podle náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka je pravým důvodem zintenzivnění kontrol rapidní nárůst krádeží aut v německém příhraničí.

„Např. od našich saských kolegů jsme dostali informaci, že tato kriminalita tam vzrostla o celých 300 procent. Na krádežích se přitom často podílejí čeští občané, nebo se ty vozy do Česka převážejí, čili je logické, že na tuto situaci musíme nějak reagovat,“ řekl k tomu Právu Bílek.

Podle něj tak policisté budou v terénu u zastavených luxusních vozů s německými značkami důkladně kontrolovat hlavně legálnost jejich původu. „Nebudeme a ani nemůžeme nikoho šikanovat,“ zdůraznil Bílek s tím, že jde o adekvátní opatření, nikoliv o odvetu.

Podobně se vyjádřil i ministr vnitra Radek John (VV), který má začátkem příštího roku jednat o sporných kontrolách českých řidičů v Německu se spolkovým ministrem vnitra.

„Česká republika rozhodně neplánuje žádnou formu recipročních opatření. Naopak, česká policie se snaží vyjít vstříc německé straně, která nás informovala o nárůstu autokriminality v německém pohraničí,“ uvedl John.

Kromě kontrol legálnosti vozidel připravuje podle něj policie v souvislosti s předvánočním obdobím také dočasné kontroly vývozu zábavní pyrotechniky nebo padělků zboží a uměleckých děl.

Zaměří se i na povinné svícení

Šéfové jednotlivých krajských policejních ředitelství také dostali podle Bílka tento týden úkol, aby zanalyzovali v příhraničních oblastech vývoj kriminality a dodržování silničních předpisů. Výsledkem pak můžou být lokálně zaměřené dopravně-bezpečnostní akce.

„Např. v Německu se nemusí přes den povinně svítit, ale u nás ano, což řidiči často nedodržují. Byl vydán pokyn se na tyto negativní jevy zaměřit, abychom je eliminovali,“ poznamenal Bílek.

O sporných kontrolách na německých hranicích, na které si dlouhodobě stěžují řidiči osobních aut i zájezdových autobusů, jednají obě strany opakovaně už od podzimu 2007. Podle České republiky jsou kontroly českých řidičů šikanující a porušují pravidla schengenského prostoru, do kterého jsme právě v roce 2007 vstoupili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků