Hlavní obsah
Migranti u přechodu Berkasovo na srbsko-chorvatské hranici Foto: Marko Djurica, Reuters

Češi se svolávají na webu na dobrovolnou pomoc uprchlíkům

Lidé, kterým není lhostejný osud uprchlíků, se prostřednictvím internetu domlouvají na koordinaci pomoci i finančních a materiálních sbírkách. Nalézt lze nabídky na tlumočení z arabštiny či spolujízdy do oblastí na Balkánu, kde se na hranicích hromadí uprchlíci.

Migranti u přechodu Berkasovo na srbsko-chorvatské hranici Foto: Marko Djurica, Reuters
Češi se svolávají na webu na dobrovolnou pomoc uprchlíkům

Přes balkánské státy nadále proudí na sever Evropy tisíce běženců, jejich pohyb omezují různá opatření na hranicích. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pondělí oznámil, že například v Srbsku takto uvízlo přes 10 000 lidí, kteří nemají dostatek jídla, oděvů či přikrývek. Podobný problém hrozí i v Makedonii.

Slovinsko a Chorvatsko se v pondělí rozhodly pustit na svá území další migranty mířící dál do Evropské unie. Česko je zatím mimo migrační trasy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Většina z přibližně pěti desítek dobrovolníků, kteří v těchto dnech pomáhají uprchlíkům na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska, jsou Češi. Autobusy tam v pondělí přivezly několik tisíc uprchlíků. Podle dobrovolníků na místě je mimo jejich možnosti situaci zvládat.

Jeden z uprchlíků u přechodu Berkasovo na srbsko-chorvatské hranici

Foto: Darko Vojinovic, ČTK/AP

"Je zcela nezbytné, aby na místo dorazila policie, lékaři a organizační posily, jinak je téměř jisté, že dojde k tragédii. Řešení takto závažné situace nemůže dlouhodobě ležet pouze na dobrovolnících," komentovala na webu situaci koordinátorka iniciativy Pomáháme lidem na útěku Zuzana Lenhartová.

V chorvatské Bapske v pondělí čekal v dešti a blátě dav zhruba 3000 uprchlíků včetně malých dětí. "V Bapske je krize již od neděle. Po hodinách, kdy se v davu a bahně tísní desítky dětí, je těžkooděnci pomlácené začali vytahovat. Srbové by měli uprchlíky vozit jinam, nyní je často vypouštějí na dvacetikilometrový pochod do Bapske, kde ale snadno může dojít k řadě úmrtí," uvedl z místa dobrovolník Jakub Jareš.

Sbírky oblečení i finančních příspěvků

Na řadě míst v republice se také vybírá potřebný materiál pro uprchlíky. Jde zejména o zimní oblečení. Na úterý je například vyhlášena jednodenní sbírka věcí pro uprchlíky, ke které vyzvalo Autonomní centrum Klinika. V 15:00 přijede na pražské Nákladové nádraží Žižkov kamión, který uprchlíkům na Balkán odveze 15 metrů krychlových nejpotřebnějšího materiálu. Centrum také potřebuje pomoci vytřídit desítky pytlů s oblečením, které na nádraží skladuje. Další skladovací prostory hledá, protože s přicházející zimou se podmínky uprchlíků při cestě zhoršují.

Kdo nedisponuje časem ani v jeho okolí není žádná materiální sbírka, může poslat finanční příspěvek organizacím, které vyhlásily finanční sbírky. Lidé mohou organizace podpořit i dárcovskou SMS poslanou na číslo 87777, jejich cena je 30 korun, z nichž příjemce pomoci obdrží 28,50 Kč. Sbírky včetně DMS příspěvků jsou kontrolovány úřady.

Finanční sbírky na pomoc uprchlíkům
OrganizaceÚčet finanční sbírkyTvar SMS
Člověk v tísni92329232/0300SYRIE
Lékaři bez hranic111333/2700MSF
UNICEF11771177/0300, variabilní symbol 815UNICEF
Charita ČR44665522/0800, variabilní symbol 917CHARITASVET
Diecézní charita Brno1583741621/0100, variabilní symbol 91140 
Diakonie Českobratrské církve evangelické292949292/0300, variabilní symbol 320 
Organizace pro pomoc uprchlíkům6026562017/2700 
Český červený kříž333999/2700, variabilní symbol 1501 

Více informací jak pomoci lze nalézt zde:

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků