Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Václav Lang, Novinky

Češi patří k největším uživatelům konopí a extáze v Evropě

Češi patří mezi největší uživatele konopí a extáze v Evropě. Ve čtvrtek to uvedlo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). S marihuanou má zkušenost čím dál více mladých lidí, v Česku ji vyzkoušelo 42 procent studentů, což je v Evropě vůbec nejvíce.

Ilustrační foto Foto: Václav Lang, Novinky
Češi patří k největším uživatelům konopí a extáze v Evropě

Čeští uživatelé marihuany na evropských žebříčkách tradičně vedou. Zatímco v rámci kategorie dospělých, kdy tuto drogu během života okusilo 22,8 procenta lidí, je Česká republika lehce pod unijním průměrem (23,3 procenta), ve skupině mladí dospělí ve věku 15 až 34 let je takřka na dvojnásobku průměru EU (21,6 procenta oproti 11,7 procenta).

Ve skupině studentů ve věku 15–16 let je Česko se 42 procenty na prvním místě, druhá je s 39 procenty Francie.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Konopí se v ČR spotřebuje kolem dvaceti tun ročně. „Je u nás zhruba 80 tisíc intenzivních kuřáků, kteří si problém s drogou uvědomují,“ uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Marihuanu si za poslední rok dopřál každý pátý Čech ve věku 15 až 34 let. V Evropě ho celkově v posledním roce užilo přes 19 miliónů lidí ve věku 15 až 64 let.

Problém: pervitin

S extází má zkušenost pět procent dospělých Čechů. Problémem je také metamfetamin neboli pervitin. Právě tato stimulační droga je v Česku nejrozšířenější.

V tuzemsku se ho vyrobí přes sedm tun ročně, odtud se potom šíří na západ, zejména do Německa a Rakouska. Vloni ho byla do zahraničí vyvezena necelá tuna.

„Pervitin ale není jen problémem Česka, ale i zbytku Evropy. Zprávy máme z celé Skandinávie nebo Balkánu,“ upozornil Vobořil.

Pozitivem podle něj je, že i když čísla narůstají, oproti zbytku Evropy máme v průměru nižší počet problémových uživatelů drog. „Ve srovnání s Evropou máme nízkou úmrtnost. V ČR zemře za rok na předávkování 20 lidí,“ sdělil Vobořil.

V Evropě je nejběžnější kokain

Nejběžněji užívanou nelegální stimulační drogou v Evropě zůstává kokain. Na evropském trhu se však každý rok objeví nové látky, které napodobují látky kontrolované.

Celkově jich evropské centrum monitoruje přes 450. Jenom za rok 2014 bylo hlášeno 101 nových psychoaktivních látek.

Podle EMCDDA hrají velkou roli na trzích s drogami internet a sociální média, která se používají přímo pro nákup a prodej drog nebo pro sdílení zkušeností.

Anketa
Zkusili jste někdy kouřit marihuanu?
ano, vícekrát
56.1 %
jednou
7.7 %
ne
36.2 %
Celkem hlasovalo 465 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků