Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Černý kašel postihl nejvíce lidí od roku 1966

Případů onemocnění černým kašlem je nyní v Česku největší počet za posledních 45 let. „Loni bylo hlášeno 955 případů, což je nejvíc od roku 1966,“ řekla Právu ve čtvrtek Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Černý kašel postihl nejvíce lidí od roku 1966

Letos už ho dostalo 467 dětí a další případy se očekávají, protože nejčastější výskyt je na podzim, kdy se děti po prázdninách vracejí do kolektivů. Drtivá většina rodičů ale s nemocným dítětem k lékaři nejde, nebo lékař černý kašel nepozná. Nemoc se léčí výhradně cílenými antibiotiky.

Podle Fabiánové v posledních čtyřech letech na černý kašel dokonce tři děti ve věku do čtyř měsíců zemřely. Předtím bylo poslední úmrtí zaznamenáno v roce 1970.

Na dotaz Práva, proč se nemoc znovu objevuje, uvedla, že pravá příčina známá není, spíše jich je několik dohromady. „Jednou z nich je otevření hranic, kdy se k nám v rámci cestovního ruchu dostaly kmeny bakterií, které na našem území dříve nebyly,“ sdělila s tím, že onemocnění se někdy velmi těžce, zejména v počátku, rozpoznává.

Šíří se vzduchem

Černý kašel je přitom nakažlivé bakteriální onemocnění dýchacích cest, které se rozšiřuje smrkáním, kýcháním, kašláním – jde tedy o kapénkovou nákazu. Lavinovitě se šíří v kolektivu, zejména v mateřských školách, ale i v základních a středních školách.

Nejnebezpečnější je onemocnění pro děti do jednoho roku, kdy nemoc může být i smrtelná. Jde o záchvaty kašle, které trvají několik minut, opakují se až padesátkrát za den a pacienta vysilují. V mnoha případech dochází i ke zvracení, nejčastější komplikací je zánět plic, který právě způsobuje i úmrtí.

V Česku se proti černému kašli očkuje od roku 1958. Plošně a povinně jsou očkováni kojenci do 13. týdne věku, batolata i předškoláci. Loni bylo zavedeno i přeočkování 10 až 11letých dětí.

Nemoc může napadnout také dospělého člověka, jedinou ochranou je očkování. V dospělosti ale není hrazeno ze zdravotního pojištění, a pokud jej zájemce chce, dostane jej v kombinované vakcíně proti tetanu a zaplatí zhruba 900 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků