Hlavní obsah
Bývalý premiér Jan Fischer Foto: Petr Horník, Právo

Byli jako Hugo a Boss, vzpomíná ve své knize Fischer na Topolánka s Paroubkem

Bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer popsal v knize svých pamětí vznik svého kabinetu i peripetie, které jej v zákulisí provázely. V knize nazvané "Ano, pane premiére aneb Rozhašená země" se vypořádává i s dvojicí ústředních hráčů tehdejší politiky, bývalými předsedy ODS a ČSSD Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem. Fischer je popsal jako dvojici Hugo a Boss.

Bývalý premiér Jan Fischer Foto: Petr Horník, Právo
Byli jako Hugo a Boss, vzpomíná ve své knize Fischer na Topolánka s Paroubkem

"Byli dva vlivní politikové, říkal jsem jim už za hrzánských časů sám pro sebe Hugo a Boss. Bez rozlišení, kdo je kdo. Jeden byl modrý, druhý oranžový; Mirek Topolánek a Jiří Paroubek," píše Fischer v knize.

Poté co Paroubkova ČSSD vyvolala na jaře 2009 pád středopravé koaliční vlády, to byl právě tehdejší předseda ODS Topolánek, který Fischerovi zatelefonoval do Irska s nabídkou práce premiéra. Tehdejší šéf Českého statistického úřadu si jako podmínku kladl návrat k této práci, nyní je viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Někdy jsem na ně křičel, vzpomíná Fischer

Už při sestavování úřednického kabinetu prý Paroubek s Topolánkem jednali "v dojemné shodě", když se snažili na vlivné vládní posty prosadit své kandidáty. "Já zase přicházel s vlastními návrhy. Občas jsme se přeli, někdy jsem na ně dokonce v telefonu křičel," popisuje složitá jednání o vznikající vládě Fischer.

Jiří Paroubek s Mirkem Topolánkem.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Rozumně se podle něj v té době z klíčových politiků choval jenom prezident Václav Klaus, který prý dal jen najevo, že vzhledem k českému předsednictví v EU nelze vládu skládat donekonečna.

Hugo a Boss - soupeři a spojenci zároveň

Předsedové dvou největších stran na Fischera prý také společně tlačili v otázce nového českého eurokomisaře, když toto místo nabídli jemu samotnému.

"Přijal jsem pozvání Paroubka s Topolánkem a dorazil za nimi na utajené místo. Šlo o jakýsi penzion na předměstí Prahy a setkali jsme se tam mezi šesti očima. Nehodlám prozradit, kde to je, nebylo by to gentlemanské. Nevím, jestli tam ti dva chodí dál, ovšem vyznali se tam moc dobře; soupeři a spojenci zároveň," popisuje atmosféru tehdejšího politického jednání mezi šesti očima expremiér Fischer. Eurokomisařem se nakonec stal diplomat Štefan Füle.

Topolánek mne neodpustitelně urazil

Topolánkův politický odchod uspíšily nešťastné výroky v diskusi s redaktory magazínu Lui o židech a homosexuálech. I přes následné omluvy jej nakonec spolustraníci vyzvali k odchodu a v čele ODS jej nahradil nynější premiér Petr Nečas.

"Topol spojil mé židovství s jakýmsi uhejbáctvím, což se mě děsivě dotklo. Pokud by se mě někdo ptal, zda je ten výrok antisemitský, rasistický, tak samozřejmě je. Nad tím se nedá spekulovat," uvádí ke kauze v nové knize Fischer. Topolánek jej prý urazil neodpustitelným způsobem. "Já mu své rozhřešení v této knize nedám. Stojím si za svým a neustoupím ani o milimetr," doplnil expremiér.

Topolánka si prý ovšem pamatuje i jako politika, který nebyl "vašnosta". "Měl v sobě emoce, bylo v něm hodně života, nechoval se přezíravě, na schůzích vlády nepodal ruku jen ministrům, ale všem přítomným bez rozdílu. Dlouho mě to všechno na něm oslovovalo," napsal Fischer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků