Hlavní obsah
 

Boží Dar sevřela bílá tma, náledí zastavilo pardubickou MHD

Sněžení komplikuje v pondělí večer dopravu na západě a severu České republiky. V Karlovarském a Ústeckém kraji navíc i mrzne. Na několika místech už uvízly kamiony a tvoří se kolony. Některé silnice v horských oblastech zůstávají po sněhové kalamitě uzavřené. Kvůli náledí se zastavil provoz na linkách městské hromadné dopravy v Pardubicích.

 
Boží Dar sevřela bílá tma, náledí zastavilo pardubickou MHD

Policie publikovala v pondělí večer na Twitteru video z Božího Daru s tím, že tam stále panuje špatné počasí. „Silný nárazový vítr rozfoukává napadaný sníh, jenž se mění v bílou sněhovou bouři,” uvedli policisté.

Aktuálně je v platnosti výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před náledím, která se týká západu Čech a také severu Moravy a Slezska. V platnosti je také výstraha před silným větrem, která se týká většiny území České republiky. [celá zpráva]

V Karlovarském kraji zablokovala nehoda nákladního auta silnici č. 230 před Mnichovem na Chebsku. Za nehodou se tvoří kolony. Policie vyzývá řidiče, aby se úseku raději vyhnuli a řidiče nákladních aut, kteří už v koloně uvízli, aby vyčkali na příjezd silničářů.

Uvázlé kamiony zablokovaly i silnici I/13 směrem na Chomutov u Stráže nad Ohří. I tomuto úseku by se řidiči měli vyhnout. Zhoršená sjízdnost je i na dálnici D6 a silnici I/6 u Bošova, kde kvůli sněhu vozovka může klouzat.

V Krušných horách zůstávají uzavřeny všechny silnice z Božího Daru, silnice z abertamské křižovatky na Plešivec rozcestí, mezi Oldřichovem a Lužcem. Úsek mezi Stříbrnou a Bublavou byl krátce zprovozněn, kvůli stromům nebezpečně nakloněným nad vozovku ho ale silničáři opět uzavřeli. Otevřen byl úsek od jáchymovské radnice k abertamské zatáčce.

Autobusy jedoucí na Boží Dar budou od pondělního večera končit svou jízdu u jáchymovské radnice, informovala mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková. „Na základě požadavku starosty města a po dohodě s dopravci budou autobusy jedoucí na Boží Dar končit kvůli stavu silnic a povětrnostním podmínkám v Jáchymově u radnice. Cestující by měl vždy upozornit řidič autobusu,” uvedla Pavlíková. Opatření platí do odvolání.

Horské oblasti se kvůli kalamitě potýkají také s výpadky elektrického proudu a částečně i telefonního signálu. Záchranáři i samosprávy v kraji vyzývají lidi, aby do hor pokud možno vůbec nejezdili.

Zastavená MHD

Kvůli náledí se v pondělí v 18:35 zastavil provoz na linkách městské hromadné dopravy v Pardubicích. Do ulic vyjely sypače, řekl dispečer Dopravního podniku města Pardubic Petr Mates. „V 18:35 byla zastavena kompletně doprava v celých Pardubicích. Všechny vozy v zastávkách, případně tam, kde zůstaly stát, pod kopcem nebo na kopci,” uvedl Mates.

Zastavení dopravy předcházelo husté sněžení. Když se sněhová vrstva ujezdila, začala namrzat a silně klouzat. Žádná nehoda autobusu či trolejbusu se nestala. „S ohledem na bezpečnost jsem si to neriskl a vydal pokyn k zastavení dopravy," uvedl dispečer. Podobný kolaps MHD v Pardubicích nepamatuje. Informaci pro cestující dopravní podnik zveřejnil na facebooku a na světelných tabulích ve městě. Tímto způsobem opět oznámí i opětovné spuštění dopravy.

Z důvodu náledí zastaven v 18:35 hod. veškerý provoz MHD v Pardubicích.

Zveřejnil(a) Dopravní podnik města Pardubic a.s. dne Pondělí 14. ledna 2019

Zhruba kolem 20. hodiny pardubický dopravní podnik informoval, že první uvázlé vozy se začínají rozjíždět. Upozornil však na velká zpoždění všech spojů.

V republice zůstalo bez elektřiny k 19:00 skoro 16 000 domácností. Počet odběrných míst bez proudu v distribučním území ČEZ podle mluvčí odpoledne kolísal mezi 3000 a 5000, situace se výrazně zhoršila po 17. hodině, když se počet odběrných míst bez proudu v distribučním území ČEZ zvýšil na 16 000. Další distributor, E.ON, dodávky plně obnovil.

Potíže i na Ústecku

Silný vítr a sněžení komplikují dopravu i v Ústeckém kraji. Policie dopoledne uzavřela hlavní tah z Chomutova do Německa přes Horu Sv. Šebestiána, kde kamiony zablokovaly silnici. Zavřená je také cesta u Křímova na Chomutovsku a frézy nasadili cestáři v Krušných horách. V nižších polohách komunikace namrzají.

V terénu mají silničáři veškerou techniku. Ve vyšších polohách jsou problémem sněhové jazyky, odpoledne začalo sněžit i v Ústí nad Labem a komunikace namrzají. Zledovatělá je podle informací policie vozovka také třeba na silnici I/15 při průjezdu obcí Třebívlice na Litoměřicku.

Potíže vystoupat na Moldavu na Teplicku mají i silničáři. Hasiči vyjížděli od nedělního večera k desítkám popadaných stromů, uvolněných plechů a věcí hrozících pádem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků