Hlavní obsah
Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. Foto: Petr Horník, Právo

Bookmakeři už favorizují Drahoše před Zemanem. Sází se ale třeba i na Jágra

Favoritem prezidentské volby je nyní podle bookmakerů bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Vyplývá to z vyjádření oslovených sázkových kanceláří. Prezident Miloš Zeman ztrácí, šance textaře a podnikatele Michala Horáčka zůstávají zhruba stejné. V poslední době se na něj začíná dotahovat ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. Foto: Petr Horník, Právo
Bookmakeři už favorizují Drahoše před Zemanem. Sází se ale třeba i na Jágra

Podle bookmakerů, které oslovila agentura ČTK, kurz na vítězství Drahoše klesl na 2,1:1, naopak u Zemana se zvýšil na 3,2:1 až 3,5:1. Nejvíce tiketů jde stále na Zemana, jde ale spíše o starší sázky.

„V poslední době se objem sázek příliš nepohnul. Lidé v létě raději utrácejí za jiné věci. Stále je tak nejvíce nasázeno na Zemana, kolem tří miliónů,“ uvedl mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava.

Zajímavý je podle něj růst sázek na ministra Stropnického, v poslední době si na něj vsadilo asi 1000 lidí. Ještě v polovině června měl kurz 40:1, nyní zhruba pětkrát nižší. Stropnický ovšem kandidaturu neoznámil.

„Laťka v prezidentských volbách není vysoko. ANO v předvolebních preferencích vede na celé čáře, podporu voličů tedy mít zřejmě bude. A Martin Stropnický vychází v předvolebních průzkumech jako druhý nejoblíbenější politik v zemi. Pokud do voleb skutečně půjde, může současné favority Drahoše, Zemana a Horáčka potrápit,“ doplnil Hadrava.

Lidé si vsadili i na Jágra na Hradě

Ve Fortuně je podle mluvčího Petra Šraina zhruba 40 procent peněz vsazeno na Zemana, 30 procent na Drahoše, desetinu drží Horáček. V poslední době však sázky na současného prezidenta spíše klesají.

„Bookmakeři musí brát v úvahu i spekulace kolem jeho zdravotního stavu. Stále je třeba zvažovat i možnost, že by se z jakéhokoliv důvodu nakonec rozhodl svou kandidaturu vzít zpět,“ uvedl Šrain.

Český prezident Miloš Zeman ve Vietnamu odkud letěl do Kazachstánu.

Foto: Reuters

Noví kandidáti podle něj bookmakery ani sázkaře neoslovili. Bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek má kurz 18:1, předseda strany Rozumní Petr Hannig dokonce 500:1.

„Ale máme skupinu sázkařů, která zkouší vsadit na zázrak. Na hokejistu Jaromíra Jágra bylo postupně nasázeno skoro 100 tisíc korun. Jeho kurz začínal na 680:1, momentálně je na 250:1. Pokud by vyhrál, momentálně by to znamenalo výplatu výher za téměř 40 miliónů,“ dodal Šrain.

Chance podle mluvčí Markéty Světlíkové eviduje třikrát více tiketů na Zemana než na Drahoše. „Naopak u Sazka Betu jde největší množství podaných sázek na Jiřího Drahoše,“ dodal mluvčí společnosti Václav Friedmann.

Objem sázek výrazně překoná minulé volby

Nejvyšší sázku na kandidáta zatím přijala Fortuna, kde si její klient vsadil 100 tisíc korun na Zemana v kurzu 1,6:1.

Na bývalého premiéra Vladimíra Špidlu vsadil klient na konci května 6250 korun. V případě úspěchu by vyhrál pět miliónů.

V Tipsportu vsadili dva klienti 200 tisíc korun na to, že prezidentem bude buď Zeman, nebo Horáček. Tato příležitost byla tehdy ohodnocena poměrně nízkým kurzem 1,27:1. Dnes už v nabídce není.

Kandidát na funkci prezidenta Michal Horáček zahájil 16. dubna na náplavce na pražském Rašínově nábřeží sběr podpisů pod petiční archy na prezidentské volby. Na snímku vpravo je Horáčkova manželka Michaela.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Tipsport zatím přijal sázky zhruba za šest miliónů korun, Fortuna za pět miliónů a Chance za milión korun. Podíl těchto tří firem na trhu kurzových sázek loni podle odhadů činil 92 procent. Ostatní společnosti absolutní hodnotu nezveřejňují, dá se však předpokládat, že celkový objem sázek dosáhl zhruba 13 miliónů korun. Sázkové kanceláře očekávají, že 50 miliónů korun z voleb v roce 2013 bude výrazně překonáno.

Prezidentské volby jsou naplánovány na leden 2018.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků