Hlavní obsah
Jana Bobošíková Foto: archiv, Právo

Bobošíková podala trestní oznámení kvůli označení Klause za velezrádce

Strana Suverenita - Blok Jany Bobošíkové podala trestní oznámení v souvislosti s výroky označujícími odstupujícího prezidenta Václava Klause za velezrádce nebo za člověka porušujícího zákon. Podle Bobošíkové by mohlo jít o trestný čin pomluvy, křivého obvinění a šíření poplašné zprávy, za který hrozí až osm let vězení.

Jana Bobošíková Foto: archiv, Právo
Bobošíková podala trestní oznámení kvůli označení Klause za velezrádce

"Trestní oznámení nesměřuje proti hlasování a projevům v Parlamentu ČR, ale proti těm konkrétním vystoupením na veřejnosti, při kterých došlo k označení prezidenta republiky za velezrádce nebo za osobu, která porušila svým konáním zákon," oznámila Bobošíková. Obvinění prezidenta z velezrady považuje za "nedůvodné a nezákonné".

V textu trestního oznámení strana podle Bobošíkové doporučuje, aby byli vyslechnuti lidé podílející se na sestavení ústavní žaloby. Je mezi nimi mimo jiné iniciátor výzvy za podání žaloby a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a také senátoři, kteří pod stížnost připojili své podpisy.

Senátoři schválili vznesení žaloby v pondělí na mimořádné schůzi, která probíhala za zavřenými dveřmi. V úterý byla žaloba podána u Ústavního soudu v Brně, ve středu by měla být doručena prezidentu Klausovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků