Hlavní obsah
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek Foto: Jan Handrejch, Právo

Kabátek rezignovat nehodlá, bylo by to podle něj nezodpovědné

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) očekával, že šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek vyvodí odpovědnost za své přednostní očkování proti covidu-19. Kabátek následně vydal prohlášení v němž odmítl, že by rezignoval, neboť by to podle něj byl nezodpovědný krok. Rozhodnutí nechá na správní radě pojišťovny.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek Foto: Jan Handrejch, Právo
Kabátek rezignovat nehodlá, bylo by to podle něj nezodpovědné

„Každý slušný člověk na to musí reakci přinést a já ji od něj očekávám během dneška,” řekl ve čtvrtek ráno ministr.

Reakce skutečně přišla a Kabátek oznámil, že o rezignaci neuvažuje a pokusil se zdůvodnit, proč považuje své přednostní očkování za správný krok.

„Považuji toto očkování za důležitý způsob ochrany kolegů a zdravotníků s nimiž se denně setkávám. To byly důvody, proč jsem využil možnosti a nechal se očkovat. Tím hlavním důvodem byla tedy odpovědnost, kterou právě v této době jako ředitel klíčové zdravotní pojišťovny v České republice mám,” uvedl s tím, že rezignace by byla nezodpovědným krokem s možným dopadem na fungování pojišťovny.

„Jsem však připraven své motivy předložit Správní radě a budu plně respektovat její rozhodnutí,“ uvedl Kabátek.

Na rozhodující roli správní rady upozornil i ministr Blatný, když připomněl, že VZP není organizací řízenou ministerstvem a o řediteli největší zdravotní pojišťovny rozhoduje právě rada.

Jeden z jejích členů, Milan Brázdil (ANO) nechtěl situaci komentovat. „Předpokládám, že v pondělí se tím správní rada bude zabývat. Nejdříve chci vyslechnout pana ředitele, abych věděl, co je pravda a co se stalo. Můj osobní názor je, že předbíhat se nemá, když jsou stanoveny podmínky, kdo se má přednostně očkovat,“ řekl Právu.

Kabátek se nechal očkovat přednostně v pražské vinohradské nemocnici počátkem ledna. Zdůvodnil to skutečností, že je v kontaktu s řediteli nemocnic a lékaři.

Kvůli přednostnímu očkování pracovníků Státního zdravotního ústavu (SZÚ) rezignoval jeho ředitel Pavel Březovský. V souvislosti s tím pak ministr odvolal i svoji náměstkyni Alenu Šteflovou, která se i s manželem nechala rovněž přednostně naočkovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků