Hlavní obsah
Foto: Miroslav Homola, Právo

Bez předchozího dovolání budeme stížnosti odmítat, rozhodl ÚS

Plénum Ústavního soudu (ÚS) jednomyslně rozhodlo, že se ÚS nebude zabývat stížnostmi v trestních věcech, které předtím v rámci dovolání nedostane na stůl Nejvyšší soud (NS). Dosavadní rozhodovací praxe byla totiž nejednoznačná a někteří odsouzení se na ÚS obraceli ještě před tím, než vyčerpali všechny možnosti před soudy.

Foto: Miroslav Homola, Právo
Bez předchozího dovolání budeme stížnosti odmítat, rozhodl ÚS

Soudci ÚS přitom někdy takové stížnosti akceptovali, jindy ne, rozhodnutí pléna je nyní závazné pro všechny.

„Skutečnost, že ÚS musí sám posuzovat případnou existenci dovolacích důvodů a nahrazovat rozhodovací činnost NS, je však v rozporu s vlastním principem ústavní stížnosti, tedy ochranou základních práv stěžovatelů následující po předešlém vyčerpání všech opravných prostředků. K ochraně práv byly zřízeny především obecné soudy a Ústavní soud je k ochraně základních práv povolán až ve chvíli, kdy těmto základním právům nebyla poskytnuta ochrana před soudy obecnými,“ seznámil s verdiktem vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu ÚS Vlastimil Göttinger.

„ÚS proto nepřísluší posuzovat, zda námitky stěžovatele naplňují některý z dovolacích důvodů, protože to je úkolem NS. Ten také musí posoudit, zda v předchozích řízeních nebyla porušena základní práva stěžovatele, případně jim v dovolacím řízení poskytnout ochranu. Ústavní stížnost je tedy nepřípustná, jestliže stěžovatel v trestním řízení nepodá zákonem předepsaným způsobem dovolání,“ doplnil Göttinger.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků