Hlavní obsah
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová kývla Jiřímu Rusnokovi na post ministryně spravedlnosti. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Benešová přeruší členství v ČSSD po jmenování ministryní

Kandidátka na ministryni spravedlnosti Marie Benešová v rozhovoru pro Právo ve středu uvedla, že jakmile bude jmenována do funkce, přeruší členství v ČSSD i v advokátní komoře. Vedení ČSSD vyzvalo všechny členy, kteří by chtěli přijmout posty ve vládě Jiřího Rusnoka, aby opustili stranu.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová kývla Jiřímu Rusnokovi na post ministryně spravedlnosti. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Benešová přeruší členství v ČSSD po jmenování ministryní

„Nevylučuji, že členství v ČSSD přeruším taky, ale proč bych měla stahovat kalhoty, když brod je daleko a zatím jsem nebyla jmenována. Proč bych měla honem na nějaké hysterické výzvy toto dělat, když jsem to neudělala ani ve vztahu k České advokátní komoře? Zatím jsem pořád advokát a pozastavím tam činnost v okamžiku jmenování,“ řekla ve středu Právu Benešová.

Na dotaz, zda tedy stejně jako práci advokáta přeruší po svém ministerském jmenování i členství ve straně, nakonec reagovala jednoznačně: „Pokud mně řeknou, že mě ve středu (10. července) jmenují, tak ve středu podávám žádost své základní organizaci o přerušení členství. Ale proč to mám dělat dnes? Protože si na mě jen došlápli? Vždyť je to zbytečná hysterie a je to nedůstojné. ČSSD si tím akorát ubližuje.“

Doplnila, že se jí řada stranických buněk zastala, například prý severočeská, jihočeská, západočeská, část Pardubicka i její domovské Kladno.

Benešovou překvapilo, že vedení strany striktně požaduje po kandidátech na ministry členství přerušovat. „Naopak to sociální demokracii prospívá, když tam můžeme prosazovat to, co jsme měli v našich koncepcích,“ míní někdejší nejvyšší státní zástupkyně.

„Ale taky chci mít klid, samozřejmě nechci nynější výkřiky a zbytečné štěkání. Dávno mám ten pocit, že se mě snaží vystrnadit,“ dodala Benešová.

Kohout a Koníček již členství pozastavili

Členství v ČSSD již přerušili i další potenciální ministři. Jan Kohout, který má vést resort zahraničních věcí, i František Koníček, který by měl vést ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Na vzniku Rusnokovy vlády se ČSSD nepodílí a nevysílá do ní žádné své členy. Ti, kteří tam přesto vstoupí, by měli z ČSSD odejít,“ uvedl v pondělí šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a odkázal na předchozí vyjádření, že účast ve vznikající vládě je neslučitelná se členstvím v ČSSD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků