Hlavní obsah
Farma Čapí hnízdo na Benešovsku patřící do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) Foto: Milan Malíček, Právo

Babišův střet zájmů u Čapího hnízda se měl řešit dřív, lituje německá europoslankyně

Střet zájmů ministra financí Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo se měl řešit dříve, míní šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová. Považuje za nepřípustné, aby členové vlády měli prospěch z fondů a mohli ovlivnit způsob jejich přidělování a využívání.

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku patřící do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) Foto: Milan Malíček, Právo
Babišův střet zájmů u Čapího hnízda se měl řešit dřív, lituje německá europoslankyně

Své prohlášení poskytla německá lidovecká europoslankyně médiím na počátku týdne, ve kterém by se případem měla na mimořádné schůzi zabývat česká Sněmovna.

„Je důležité vzít v potaz, že to budou čeští daňoví poplatníci, kdo zaplatí za to, když nebudou dodržována pravidla o zadávání veřejných zakázek i další předpisy,” uvedla Grässleová. Vítá, že případem se zabývají jak Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), tak i česká policie.

Grässleová Babiše kritizovala už dříve. V březnu 2014 při návštěvě Prahy prohlásila, že Babiš v čele ministerstva financí představuje vážný konflikt zájmů, který může ztížit spolupráci Evropské unie a České republiky. Už tehdy se prý s kolegy z výboru snažila upozornit na tento problém, stejně jako na ostatní případy podvodů a zneužití fondů. [celá zpráva]

Babiš se na sněmovní debatu těší

Čapí hnízdo patřilo do roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 miliónů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.

Pravice viní Babiše z účelového obcházení dotačních pravidel, neboť Agrofert by jako velká skupina neměl na evropský příspěvek nárok. Babiš prohlásil, že má čistý štít a že se na středeční sněmovní debatu ve Sněmovně těší. Situaci bude v pondělí večer na mimořádném zasedání probírat i předsednictvo jeho hnutí ANO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků