Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (vpravo) a ministr životního prostředí Richard Brabec. Foto: Petr Hloušek, Právo

Babišův kabinet zamítl návrh ODS na snazší získávání stavebních povolení

Vláda ve středu podle očekávání odmítla návrh ODS na změny ve stavebním řízení. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Poslanci ODS navrhovali vypustit ze stavebního zákona ustanovení, které po stavebnících vyžaduje, aby pro získání stavebního povolení předložili stanovisko orgánů územního plánování.

Premiér Andrej Babiš (vpravo) a ministr životního prostředí Richard Brabec. Foto: Petr Hloušek, Právo
Babišův kabinet zamítl návrh ODS na snazší získávání stavebních povolení

ODS tak chtěla zjednodušit získávání stavebních povolení. Novelu bez ohledu na stanovisko vlády posoudí Poslanecká sněmovna.

Do konce loňského roku posuzovaly soulad záměru s územním plánem ve stavebním řízení obecní stavební úřady.

„Nevznikaly při tom žádné zásadní problémy, přesto se ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo pro přenesení takového posuzování na orgány územního plánování při obcích s rozšířenou působností, kterých je pouze kolem 200,” uvedl již dříve místopředseda ODS Martin Kupka. Řízení se tak podle něj prodloužilo. Poslanec uvádí, že průměrně potřebují lidé a firmy v Česku pro získání stavebního povolení 247 dní.

Návrh ODS současně dává zmocnění obecným stavebním úřadům, aby ve svém správním obvodu mohly posuzovat soulad staveb s územně plánovací dokumentací.

Byla by to moc rychlá změna, tvrdí vláda

Vláda v předem připraveném návrhu stanoviska poukázala na to, že ustanovení, které chce ODS zrušit, se do stavebního zákona dostalo až s účinností od letošního 1. ledna a navíc ho upravila změna zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury účinná od 1. září. Změna zákona v tak krátké době podle vlády odporuje zásadám dobré správy a právní jistoty.

Na to ve středu při příchodu na jednání kabinetu upozornil i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Máme trochu víc než měsíc aplikační praxe, což je velmi krátká doba na to, abychom to posuzovali,” řekl. Podle něj chce ministerstvo pro místní rozvoj zjednodušit stavební řízení, hodlá ale připravit koncepční řešení, které podle Brabce návrh ODS nepřinášel.

Vláda v návrhu stanoviska poukazovala také na to, že návrh ODS by oslabil roli orgánů územního plánování. Působnost 205 úřadů územního plánování zajišťují obecní úřady obcí s rozšířenou působností (ORP), zatímco působnost asi 600 obecných stavebních úřadů je svěřena obcím i nižšího typu. Rozhodovací kapacita úřadů u ORP je podle vlády výrazně vyšší. Vláda v návrhu svého stanoviska také uvádí, že navrhovaná změna zákona by ohrozila účelnost peněz vynaložených na to, aby se úřady připravily na nynější agendu vyplývající z účinného znění zákona.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků