Hlavní obsah
Ministr financí a lídr ANO Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo

Babišovy kontrolní zprávy obsahují jiná čísla než jeho majetková přiznání

Zprávy auditorů, které si ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš nechal vypracovat v souvislosti s pochybnostmi o tom, zda měl dostatek prostředků na nákup dluhopisů Agrofertu, nekorespondují s majetkovými přiznáními, která šéf státní kasy předkládá do Sněmovny. V úterý na to upozornil Český rozhlas. Podle Babiše však auditoři prověřovali pouze některé položky.

Ministr financí a lídr ANO Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo
Babišovy kontrolní zprávy obsahují jiná čísla než jeho majetková přiznání

Jak stanice upozornila, podle zpráv auditorů, která není auditem podle mezinárodních standardů, ale spíše kontrolní zprávou, Babišův příjem v roce 2014 dosáhl 175 miliónů korun. Podle majetkového přiznání ve Sněmovně to bylo 201 miliónů korun. [celá zpráva]

Babiš v rozdílných číslech problém nevidí a tvrdí, že auditoři nezkoumali veškeré transakce, ale zaměřili se pouze na nejvyšší příjmy, které samy o sobě mají dokladovat, že měl dostatek financí na nákup dluhopisů.

„Smyslem auditu bylo ukázat, že jsem dosáhl příjmů, které významně převyšovaly částku na pořízení dluhopisů,“ popsal ministr.

Zprávy EY a PWC konstatovaly, že Babiš měl v letech 1996 až 2015 zdanitelné příjmy 1,861 miliardy korun, po zdanění si tak vydělal 1,504 miliardy, což mu stačilo na nákup dluhopisů. [celá zpráva]

Jelikož jejich úrok nepodléhá zdanění, měl z nich Babiš v minulých letech výnosy v řádu desítek miliónů korun.

Dluhopisy řešila v pondělí na svém jednání i koaliční rada. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků