Hlavní obsah
Ministr financí Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo

Babišova kauza Bureš pokračuje u slovenského ústavního soudu

Slovenský ústavní soud přijal k dalšímu posouzení stížnost Ústavu paměti národa (ÚPN) vůči rozhodnutí soudů, že český ministr financí Andrej Babiš je v archivních svazcích komunistické Státní bezpečnosti (StB) veden jako agent Bureš neoprávněně. V úterý o tom informoval slovenský ústavní soud.

Ministr financí Andrej Babiš Foto: Petr Horník, Právo
Babišova kauza Bureš pokračuje u slovenského ústavního soudu

Zatím není známo, kdy ústavní soudci o návrhu ÚPN rozhodnou. Pokud by ústavní soud stížnosti ÚPN vyhověl, spor se vrátí na obecné soudy.

ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, podal letos v březnu ústavní stížnost proti verdiktu slovenského nejvyššího soudu, že český ministr financí Babiš byl neoprávněně evidován jako agent StB. Ústav se domáhá zrušení zmíněného soudního verdiktu.

„Nemůžeme si dovolit, aby naše minulost byla překreslována kontroverzními soudními rozhodnutími. Pokud bych se s tímto rozhodnutím nejvyššího soudu spokojil, nemohl bych se podívat do očí lidem, kteří za minulého režimu nespravedlivě trpěli,“ uvedl předseda správní rady ÚPN Ondrej Krajňák ve stanovisku zaslaném Novinkám.

Vypovídali bývalí estébáci

Slovenský nejvyšší soud letos v únoru odmítl dovolání ÚPN proti rozsudku odvolacího soudu ve věci evidence Babiše jako agenta StB s krycím jménem Bureš. ÚPN poukazoval na to, že soud nižší instance použil při verdiktu, že Babiš byl evidován neoprávněně, nezákonné důkazy.

Těmi měly být svědecké výpovědi bývalých příslušníků StB. ÚPN tvrdí, že tito někdejší pracovníci StB jsou stále vázáni mlčenlivostí ohledně své činnosti, a tento závazek trvá i po skončení služebního poměru.

„Není spravedlivé, aby příslušníci StB i 27 let po skončení komunistického režimu požívali větší důvěru soudů než důkazy, které máme v archivech, jakými jsou dokumenty, které tito příslušníci sami vytvořili nebo které obsahují stanoviska předních expertů,“ uvedl ÚPN.

Agenty zbavili mlčenlivosti

Ústav upozornil, že nejvyšší soud postupoval nestandardně, když dodatečně požádal Ministerstvo vnitra Slovenské republiky o zbavení mlčenlivosti bývalých příslušníků StB, kteří vypověděli ve prospěch Babiše.

Tímto postupem chtěl nejvyšší soud podle ÚPN dodatečně napravit nezákonné výslechy uvedených svědků. Ústav nadále tvrdí, že Babiš byl veden pod krycím jménem Bureš, a zmínka o něm byla ve dvanácti svazcích StB.

Dva svědci, bývalí důstojníci StB, u soudu řekli, že zpráva o Babišově získání coby agenta nebyla pravdivá, případně že s StB spolupracoval nevědomě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků