Hlavní obsah

Babiš si kvůli Unipetrolu podal Pitra

Podnikatel Andrej Babiš obvinil Tomáše Pitra, že je příčinou sporů mezi polskou firmou PKN Orlen a Agrofertem, který ovládá Babiš. Jak Pitr, tak i Babiš byli klíčovými figurami privatizace Unipetrolu, ve které zvítězil polský chemický koncern. Pitr zastupoval zájmy firmy Seta.

Babiš si kvůli Unipetrolu podal Pitra

Partnerem polské firmy se ale stal nakonec stal Agrofert. Dohody mezi PKN a Agrofertem bude nyní řešit arbitrážní soud. Babiš ve čtvrtek Pitra obvinil před poslanci sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol.

"Pitr se v každém případě snažil zbourat náš obchod s Orlenem, což se mu teda povedlo. Celá story je o tom, že Seta chtěla být místo Agrofertu partnerem Orlenu. Když neuspěli, tak se to pokusili celé zbourat," prohlásil Babiš. Dodal, že Pitrova lobby rozšiřuje pomluvy, mimo jiné prostřednictvím polského lobbisty Jacka Spyry. "Je to ale notorický lhář," řekl o Spyrovi Babiš.

Bývalé vedení Orlenu s Babišem ještě před privatizací holdingu Unipetrol uzavřelo smlouvu. Nynější vedení polského chemického gigantu má proti smlouvě výhrady, protože Babiš by údajně měl za podíly zaplatit asi jen třetinu jejich současné hodnoty. O prodeji by měl rozhodnout arbitrážní soud, na který se v prosinci Agrofert obrátil. V žalobě se domáhá smluvní pokuty ve výši zhruba 2,23 miliard korun. [celá zpráva]

O Unipetrol se zajímal i Pitr a jeho firmy

Seta se přitom ještě v roce 2004 snažila účastnit privatizace Unipetrolu jako český partner polského koncernu PKN Orlen, který se stal vítězem soutěže. Pitr vystupuje za společnost Český olej, která vlastní Setuzu a Setu. "Můj zájem o firmy z Unipetrolu skončil před dvěma lety," prohlásil před několika dny Pitr.

Pitr byl na konci minulého roku nepravomocně odsouzen na 8,5 roku za daňové úniky v polovině devadesátých let.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků