Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Michele Tantussi, Reuters

Babiš se s Huawei nemazlil, všechny jejich mobily půjdou z Úřadu vlády

Ráznou akcí proti mobilům čínské firmy Huawei se v úterý ve Vídni pochlubil český premiér Andrej Babiš. Zároveň ostře kritizoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za postup v této věci.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Michele Tantussi, Reuters
Babiš se s Huawei nemazlil, všechny jejich mobily půjdou z Úřadu vlády

„Zjistil jsem před několika měsíci, že máme na Úřadě vlády nějaké mobily Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč, a za Úřad vlády jsem to řešil,“ řekl Babiš.

Zároveň poukázal na slabiny při postupu NÚKIB ve věci Huawei. „Myslím, že NÚKIB tuhle záležitost vůbec nezvládl. Mysleli jsme si, že když přijde s takovým návrhem, předloží i právní analýzu. Žádná analýza nebyla. Velice jsme kritizovali NÚKIB za to, že nám ani nepředložil to B. Protože když něco navrhuji, mohou tam být důsledky i ekonomického charakteru. V tomto směru jsme nedostali nic,“ řekl premiér k prohlášení úřadu, že metodický návod pro postup vůči čínské firmě vyjde v polovině ledna. [celá zpráva]

Babiš také popsal problémy, jaké postup NÚKIB způsobí. „Máme tu zákon o veřejných zakázkách. Máme tu situaci, s níž se musí jednotlivá ministerstva vypořádat. Teď je to venku a jednotlivá ministerstva, která mají před sebou nějaké soutěže, musí na to reagovat. Teď je na jednotlivých ministrech, kteří budou organizovat soutěže, v nějakých oblastech, kde jsou tyto firmy podle tvrzení NÚKIB i jiných států deklarovány jako bezpečnostní riziko.“

Některé ministerstva se chtějí mobilů zbavit

Zbavit se mobilních telefonů značky Huawei hodlá i ministerstvo průmyslu. Přístroje Huawei vymění za jiné i ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčí úřadu Gabriely Štěpanyové používalo ministerstvo jen několik mobilů od Huawei.

Ministerstvo spravedlnosti využívá od Huawei servery, síťové prvky i dvacítku telefonů, sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Ministerstvo vyčká na vydání metodiky NÚKIB a nyní žádné výrobky Huawei nenakupuje. "Všem složkám resortu byla nyní centrálně do odvolání pozastavena možnost objednávek z rámcové dohody," doplnil mluvčí. Případná výměna zařízení by podle něj neznamenala větší problém.

Resort zahraničí techniku čínských firem Huawei a ZTE nepoužívá.

Huawei kritiku odmítla

NÚKIB v pondělí upozornil správce klíčové infrastruktury, že používání softwaru a hardwaru společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní riziko, neboť obě firmy mohou být čínskému státu nápomocné při jeho zpravodajských aktivitách. [celá zpráva]

Společnost Huawei kritiku odmítla. [celá zpráva]

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) již v pondělí uvedl, že doporučení NÚKIB vnímá jako důvod pro vyloučení obou firem z výběrových řízení.

Vedle některých ministerstev používají síťové prvky a další komponenty od Huawei i další státní úřady a instituce. Firma je rovněž největším dodavatelem pro české mobilní operátory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků