Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Thomas Peter, Reuters

Jak má stát přistupovat k Huawei a ZTE? Úřad dodá metodiku v lednu

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který v pondělí varoval před používáním softwaru a hardwaru společností Huawei a ZTE, vydá metodický pokyn, jak by měly úřady a další instituce postupovat, v lednu. V úterý to uvedl mluvčí úřadu Radek Holý.

Ilustrační foto Foto: Thomas Peter, Reuters
Jak má stát přistupovat k Huawei a ZTE? Úřad dodá metodiku v lednu

Metodický pokyn k tomu, jak by měly postupovat úřady používající výrobky těchto společností, by uvítal například ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministr v pondělí po jednání vlády uvedl, že varování vnímá jako důvod pro případné vyřazení obou firem z výběrových řízení na dodávky dalších technologií. [celá zpráva]

„Základní metodiku bychom chtěli vydat v první polovině ledna. Dodáváme však, že bude vycházet ze zákona o kybernetické bezpečnosti, který toto řeší,” uvedl Holý. Doplnil, že pokyn bude univerzální - pro ministerstva, úřady i firmy.

Podle pondělního varování by měli správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb přijmout opatření. Ta však NÚKIB nespecifikoval, což politiky poněkud zaskočilo. [celá zpráva]

Opatření mohou zvážit i běžní uživatelé 

Podle mluvčího úřad nyní bezpečnostní riziko pojmenoval a záleží na tom, jak se k tomu nyní uživatelé výrobků těchto firem postaví. Týká se to i běžných uživatelů.

„Je na tom jednotlivém uživateli, aby zvážil, jestli je to pro něj riziko, nebo ne. Nejedná se o žádný zákaz. Je to podobné, jako když hygienici vyhlásí hrozbu epidemie, to také nikdo nemá zákaz jít ven. Ale je tu nějaké zvýšené riziko a podle toho se chováte,” uvedl mluvčí.

Firma Huawei v pondělí v prohlášení kategoricky odmítla tvrzení, že představuje riziko pro národní bezpečnost, a vyzvala NÚKIB, aby místo špinění její reputace předložil fakta. [celá zpráva]

Holý k tomu uvedl, že úřad ani jinou reakci neočekával, ale nemá důvod to nějak komentovat. I vzhledem k tomu, že dost argumentů je neveřejných.

Výrobky používá i státní správa

Huawei Technologies je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě a největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Zařízení Huawei užívají ministerstva i další složky státní správy.

Spolupráci s Huawei zakázaly či omezují i některé další země, obávají se toho, že její výrobky v sobě mohou mít špionážní software. Firma se do potíží dostala už v roce 2012, kdy tajné služby pro americký Kongres uvedly, že čínské firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojené s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Od letoška mají v USA zakázáno používat techniku Huawei a ZTE státní úředníci a jejich přímí spolupracovníci. Zákaz přístupu Huawei do 5G mobilní sítě vydaly Nový Zéland, Austrálie či Japonsko, Británie Huawei pustí pouze do „okrajových” částí sítě.

Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je třetina světové populace. V ČR má společnost velké plány. Do roku 2022 firma hodlá v Česku investovat 360 milionů dolarů (8,64 miliardy Kč) a vytvořit nepřímo více než 4000 nových pracovních míst.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků