Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (vpravo) Foto: Petr Horník, Právo

Babiš počítá s Havlíčkem na dopravě natrvalo

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) povede resort dopravy i nadále. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Havlíček v čele dopravy zůstane až do konce funkčního období vlády. Babiš to uvedl ve středu před odletem do Izraele.

Premiér Andrej Babiš s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (vpravo) Foto: Petr Horník, Právo
Babiš počítá s Havlíčkem na dopravě natrvalo

Odvolání dosavadního ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) navrhl premiér prezidentovi v pondělí kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Podle premiéra ji Kremlík manažersky nezvládl. Prezident Miloš Zeman obratem avizoval, že se změnami souhlasí.

Havlíček bude do čela ministerstva dopravy jmenován v pátek. „Není to dočasné, pan Havlíček tam bude až do konce této vlády, pokud já budu premiér,” potvrdil ve středu Babiš.

Premiér dodal, že na resort dopravy osobně dohlíží. „Například jsem si dopisoval celou noc s ředitelem ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic ČR),” uvedl Babiš.

Slučování resortů není na stole

Případné sloučení ministerstev průmyslu a dopravy podle Babiše není na stole. „Nikdo nejde ta ministerstva slučovat, ale to řízení bude takto, a myslím, že je to dobře,” uvedl Babiš. Zdůraznil, že mezi oběma resorty existují významné synergie.

O možném slučování ministerstev hovořil premiér v úterý. Logiku by podle předsedy vlády mělo spojení ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj. Spojení by si uměl představit také u ministerstev práce a sociálních věcí a ministerstva zdravotnictví.

Slučování či rušení ministerstev lze docílit pouze změnou kompetenčního zákona.

Představa, že by Havlíček dlouhodobě vedl oba resorty a nadto zastával post vicepremiéra, se nezamlouvá sociálním demokratům.

„Byť člověk může být sebelepší manažer, není to zcela v pořádku kombinovat čtyři funkce, které jsou poměrně náročné,” uvedl již v dříve šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka s poukazem na to, že Havlíček je rovněž místopředsedou vládní rady pro výzkum, vývoj a inovace. Proti kumulaci funkcí je i opozice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků