Hlavní obsah
 

Babiš bude volit Zemana

Budu volit prezidenta Miloše Zemana, oznámil ve čtvrtek podle očekávání premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Řekl, že Zemana považuje za jednu z nejsilnějších osobností po revoluci a člověka, který žije pro politiku. Babiš řekl, že se jedná o jeho osobní názor, a ne názor hnutí ANO.

 
Babiš bude volit Zemana

„Budu ho volit proto, že ho považuji za jednu z nejsilnějších osobností po roce 1989 a člověka, který nekrade, jsou za ním výsledky, drží slovo, jezdí do regionů a žije pro politiku,” vysvětlil Babiš.

Před prezidentskou volbou v roce 2013 přitom Babiš podporoval Karla Schwarzenberga (TOP 09). „Zeman pro mě představuje pokračovatele Klausova kapitalistického mafianis­mu a korupce," pronesl Babiš v lednu 2013 pro Hospodářské noviny.

„V minulosti jsem se k němu vyjadřoval kriticky, stejně jako on ke mně,” řekl k tomu Babiš. Dodal, že by bylo dobré, kdyby Zeman více spojoval společnost.

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Nemáme s panem prezidentem žádné dohody. Pokud budu premiérem, politika je jednoznačně orientovaná ve prospěch EU a NATO,” zdůraznil Babiš.

Zeman Babiše podpořil ve Sněmovně

Babiše v poslední době pojilo se Zemanem pragmatické pouto. Prezident jej ve středu přišel podpořit do Sněmovny, kde se Babišova menšinová vláda ucházela o důvěru. Jednání však bylo přerušeno do příštího týdne. [celá zpráva]

Zeman při odchodu v kuloárech utrousil, že Babiš sice může počítat i s druhým pokusem, pokud nynější kabinet poslance nepřesvědčí, zároveň však doplnil, že od Babiše bude chtít garanci 101 hlasů. [celá zpráva]

Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš na snímku z roku 2016

Foto: Petr Hloušek, Právo

Tuto podmínku Zeman přitom dříve veřejně nezmiňoval a podle svých slov o ní nevěděl ani Babiš.

Babišovo hnutí ANO coby vítěz voleb přitom nepostavilo do prezidentských voleb vlastního kandidáta, který by mohl Zemanovu vizi opětovného zvolení výrazně zkomplikovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků