Hlavní obsah
Předseda zelených Ondřej Liška Foto: Milan Malíček, Právo

Ať podepíše Lisabon místo prezidenta premiér, navrhují v ústavní novele zelení

Strana zelených má v ruce ústavní novelu, která by mohla pomoci dokončit ratifikaci Lisabonské smlouvy, jíž v současnosti chybí už jen podpis českého prezidenta Václava Klause. Zelení navrhují zákon, který by prezidentovi umožnil přenést zodpovědnost za podpis mezinárodních smluv na premiéra. Novináře o tom v úterý informoval předseda zelených Ondřej Liška.

Předseda zelených Ondřej Liška Foto: Milan Malíček, Právo
Ať podepíše Lisabon místo prezidenta premiér, navrhují v ústavní novele zelení

V rámci předlohy by prezident mohl dobrovolně zmocnit ke stvrzení mezinárodních smluv včetně Lisabonu předsedu vlády. To by mělo prezidentovi ulehčit svědomí v podobných případech jako u ratifikace Lisabonské smlouvy, kdy hlava státu odmítá dohodu potvrdit, zároveň však nechce jít proti vůli parlamentu.

Novela by také prezidentovi stanovila lhůtu, do kdy má být dokument podepsán. V případě, že by prezident nepodepsal mezinárodní smlouvy do určité doby, pravomoc by získal premiér, uvedl Liška.

Podle něj by to prezidentu Václavu Klausovi, který dlouhodobě proti Lisabonské smlouvě vystupuje, umožnilo zachovat si tvář. Zelení nyní začnou shánět  pro návrh svého ústavního zákona podporu v parlamentu.

O podobné možnosti se minulý týden zmínili také zástupci TOP 09. Jejich lídr Karel Schwarzenberg odmítl upřesnit podrobnosti, ale prozradil, že mají v plánu navrhnout Sněmovně zákon na jednorázovou změnu Ústavy, který by vedl k dokončení ratifikace. Schwarzenberg však podle svých slov dále doufá, že takového kroku nebude třeba. [celá zpráva]

V úterý začal Ústavní soud projednávat námitky vůči Lisabonu skupiny euroskeptických senátorů . Zda ve stejný den soudci rozhodnou zatím není jisté. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků