Hlavní obsah
Ministr obrany Martin Stropnický a náčelník generálního štábu Josef Bečvář (vlevo) na archivním snímku Foto: Oldřich Danda, Právo

Armáda má u rakouských hranic v pohotovosti 650 vojáků

Česká armáda uvedla do pohotovosti 650 vojáků, kteří jsou připraveni u hraničních přechodů s Rakouskem pomáhat policii při řešení případné migrační krize. Informaci zveřejnilo v pátek ministerstvo obrany.

Ministr obrany Martin Stropnický a náčelník generálního štábu Josef Bečvář (vlevo) na archivním snímku Foto: Oldřich Danda, Právo
Armáda má u rakouských hranic v pohotovosti 650 vojáků

„Máme v permanentní pohotovosti 650 vojáků, kteří jsou do 120 minut připraveni zahájit úkoly v součinnosti s Policií České republiky,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický.

Vojáci budou podle něj připravení od pátečního večera ve třech vojenských objektech nedaleko vybraných hraničních přechodů s Rakouskem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„V případě potřeby mohou neprodleně zahájit činnost, která bude spočívat zejména v monitorování situace a hlídkování ve veřejném prostoru,” doplnil Stropnický, který akci nařídil s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem.

V pohotovosti jsou především příslušníci 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády. Pokud by to bylo potřeba, je armáda připravená nasadit další muže.

„Bude-li třeba, nasadíme i vojáky z dalších jednotek,“ upřesnil Bečvář.

Víc kontrol na hranicích

Vojáci mají v případě nasazení hlavně pomáhat policii. Ta od této soboty rozšíří kontroly na hranicích s Rakouskem. S nimi začala v polovině září. Namátkové kontroly budou místo 14 na 20 přechodech. Nasazeni budou policisté z devíti krajů. Z dosavadních dvou set se jejich počet při kontrolách zvýší na 720.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se Rakousko o tomto víkendu zřejmě chystá uzavřít své hranice s Německem a se Slovinskem. Pokud by k tomu došlo, ČR obnoví hranice s Rakouskem také a bude-li třeba, je česká policie připravena nevpustit na území ČR vlaky s nelegálními migranty.

„My máme z diplomatických zdrojů informace, že teoreticky by k tomu mohlo dojít po volbách ve Vídni, které jsou teď o víkendu. V případě, že by se Rakousko rozhodlo toto udělat, tak my bychom obnovili česko-rakouské hranice,” řekl Právu ministr. [celá zpráva]

Pokud by Rakousko své hranice uzavřelo, mohly by se migranti snažit dostat do Německa přes území ČR.

Cestují v malých skupinách

Podle cizinecké policie běženci v současné době využívají spíše malé přechody. Cestují v malých skupinách, a to nejčastěji v autech, autobusech nebo pěšky, vlakem už málo.

V Jihomoravském kraji budou policisté na hraničních přechodech železnice Břeclav, Poštorná, Valtice, Mikulov, Hevlín, Hatě, železnice Znojmo, Hnánice a Vratěnín. V jižních Čechách pak na hranicích Zadní Zvonková, Přední Výtoň, Studánky, Horní Dvořiště - železnice, Dolní Dvořiště, Nové Hrady, České Velenice, České Velenice - železnice, Halámky, Nová Bystřice a Slavonice.

S namátkovými kontrolami na hranicích s Rakouskem začala Česká republika v polovině září. Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila už v polovině června.

Další prověrka armády

Po cvičné výstavbě humanitární základny a společném cvičení s policií na hranicích je pohotovost 650 vojáků další prověrkou připravenosti české armády na řešení případné krizové situace spojené s uprchlickou vlnou, poznamenalo v pátek ministerstvo obrany.

Na konci září se do akce na česko-rakouské hranici zapojilo celkem 500 policistů a 300 vojáků. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) cvičení ukázalo, že republika je na případný nápor migrantů připravena, ale čas nasazení sil na hranice se musí zrychlit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků