Topolánek ve čtvrtek poprvé promluvil k senátorům na jejich schůzi.

"Prosím vás, abyste v případě, že k tomu budete vyzváni, že k tomu budete jako komora povinováni, umožnili řešení, které by vedlo k předčasným volbám. Čeští občané si ho zaslouží," uvedl Topolánek.

Premiér to uvedl v souvislosti se senátním návrhem ústavní novely, která má usnadnit cestu k předčasným volbám. Prezident by podle ní mohl po demisi vlády rozpustit sněmovnu, jestliže s tím bude souhlasit nadpoloviční většina poslanců. Sněmovna bude možná chtít tento návrh upravit, naznačil Topolánek. Požádal proto senátory, aby byli k poslaneckým úpravám "shovívaví".

Dalším možným řešením, byť na hraně ústavnosti, je podle Topolánka další návrh na zkrácení funkčního období Sněmovny podle vzoru z roku 1998 po pádu vlády Václava Klause. V Senátu ale k přijetí takové varianty není mnoho chuti.

Topolánek uvedl, že považoval za nutné horní komoru navštívit i poté, co jeho menšinová vláda nedostala ve Sněmovně důvěru. Ujistil senátory jako "strážce ústavnosti", že v souladu s ústavou podá demisi prezidentovi. Do podání demise je podle svých slov "plnokrevný, plnohodnotný předseda vlády". Senát označil za "opravdu stabilní prvek české politiky", který "vyvažuje politické kotrmelce na politické scéně".