Pokud by po neúspěchu vlády Mirka Topolánka (ODS) dostali druhý pokus opět občanští demokraté, Paroubek je přesvědčen, že by na něm byl třetí pokus. ČSSD podle něj udělá všechno proto, aby případný druhý pokus ODS vytvořit vládu překazila.

Paroubek se v pondělí také v náznacích zmiňoval o tom, že už nyní má pro svou případný kabinet zajištěnou ve Sněmovně nadpoloviční většinu. Konkrétní podrobnosti ale nesdělil. Omezil se na konstatování, že by vládl po celé čtyřleté funkční období. Až prý to bude "na pořadu dne", tak prý udělá demonstraci toho, že má pro svou vládu většinovou podporu. Na nadcházející schůzi Sněmovny to prý ale nebude. "Dívám se do budoucnosti s optimismem," uvedl s úsměvem.

Paroubek nebude sbírat podpisy

Podpisy pro podporu svého případného kabinetu Paroubek sbírat nehodlá. "Potřeboval pan Topolánek sbírat podpisy?" odpověděl na dotaz novinářů. Dodal, že by se mělo i při jeho pokusu postupovat podle dosavadní povolební praxe.

Na mediální vzkazy prezidentových poradců, že by Klaus nejmenoval vládu, která by závisela na podpoře komunistů, odpověděl, že ústava nehovoří o komunistech a nekomunistech, ale o poslaneckých mandátech, které mají stejnou hodnotu. "A já jsem to říkal od začátku," zdůraznil.

O důvěře kabinetu šéfa ODS Topolánka budou poslanci hlasovat na schůzi, která začíná v úterý. Paroubek odhadl, že by se mohlo hlasovat ještě v úterý večer nebo ve středu. Rozhodně také odmítl, že by ČSSD vytvořila velkou koalici s ODS nebo s ní uzavřela opoziční smlouvu.