V pondělí budou dosluhující i nový premiér jednat o programovém prohlášení nové vlády. To by podle Paroubka mělo být založeno na "středově kompromisním programu". Předmětem jednání bude i personální obsazení vlády.

Paroubek má výhrady vůči kandidátovi na ministra zahraničí Alexandru Vondrovi (za ODS). Obává se, že se změní orientace zahraniční politiky ČR. Soudí, že Vondrova politika by mohla být zaměřena příliš jednostranně na USA. Paroubkovi se nelíbí ani plány jmenovat Ivana Langera (ODS) ministrem vnitra. Chce po něm, aby předložil plán na restrukturalizaci policie. "Jsem však ochoten o těchto jménech diskutovat," dodal.

Paroubek s Topolánkem se příští týden pokusí domluvit na podmínkách existence menšinové vlády ODS. [celá zpráva]

Paroubek: odložení eura je možné

"Je lepší odsunout přijetí eura, než snižovat sociální výdaje, " reagoval Paroubek na dotaz moderátora ohledně návrhu státního rozpočtu ČSSD na rok 2007.

Návrh rozpočtu totiž porušuje konvergenční kritéria pro přijetí eura v roce 2010, deficit veřejných rozpočtu má být 3,8 procenta HDP, místo 3,3 procenta HDP.

"Vojáky z Iráku bych nestahoval"

Paroubek řekl, že pokud se bude konat ve středu zasedání vlády, jedním z bodů programu bude i jednání o vyslání českých vojáků do Libanonu. Nemyslí si ale, že by o takto závažném kroku měla rozhodovat vláda, která je v demisi, takže současná vláda jen připraví podklady pro vládu novou.

"Jednou z alternativ vyslání jednotky je kontingent o 50 mužích, typu vojenské policie, jehož náklady by byly 100 miliónů korun. Naše účast v zahraničních misích je významná, takže si myslím, že je možné, na mimořádné věci tohoto typu přidat peníze v rozpočtu," řekl Paroubek.

Podle dosluhujícího premiéra by však byla chyba stáhnout českou vojenskou policii z Iráku.

Paroubek je proti umístění americké protiraketové základny v ČR, ale čeká na vnitrostranickou diskusi ČSSD. "Je to pouze můj osobní názor, ale není to názor ČSSD," řekl Paroubek.Občané by podle Paroubka měli o protiraketové základně rozhodnout v referendu.