Stalo se to ve dvou místnostech, které jsou hermeticky uzavřeny a bez obsluhy. "Příčinou byla pootevřená ruční armatura, která slouží k občasnému doplnění sifonů jednoho z pomocných systémů jedné ze sběrných nádrží, které nejsou součástí tlakového celku reaktoru," uvedl Nebesář a zdůraznil, že událost se stala mimo primární okruh.

Upřesnil, že systém se jednou za čas automaticky natlakuje a doplní vodu do sifonů. Obsluha to zřejmě kontrolovala a nedotáhla armaturu na 100 procent, dodal. Voda odtekla drenážním sběrným systémem k tomu určeným do sběrné nádrže k vyčištění.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) událost předběžně označil za málo významnou, nicméně se jí bude zabývat. Nelíbí se mu, že se Temelín poslední dobou potýká s větším počtem problémů. "Frekvence těch potíží je dost veliká, ale z hlediska ohrožení se nedá o ničem mluvit," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

"Svědčí to o špatné kvalitě práce personálu," řekla Monika Machová-Wittingerová z Jihočeských matek.

Druhý blok je nyní v provozu na plánovaném výkonu. Na prvním bloku je plánovaná odstávka spojená s každoroční výměnou paliva v reaktoru.