Nárok SNK ED na zhruba 15 miliónů korun přiznal i Nejvyšší správní soud. Sobotka tvrdí, že se opírá o stanovisko ministerstva vnitra.

Sobotkovi dali SNK Evropští demokraté posledních pár dní na vyplacení příspěvků. Pokud peníze nedostanou, podají návrh na pozastavení činnosti sociální demokracie.

Sobotka trvá na tom, že příspěvky vyplatit nemůže, protože to podle něj neumožňuje zákon o politických stranách. Podle něj mají na příspěvek právo strany a hnutí, které podaly samostatnou nebo koaliční kandidátku. SNK ED ale kandidovali jako "sdružení politické strany a nezávislých kandidátů".

S takovým výkladem ale nesouhlasí Nejvyšší správní soud (NSS), podle jehož rozsudku nevyplacení příspěvku porušuje ústavní principy stranické plurality. Evropští demokraté na základě rozsudku NSS obvinili ČSSD z porušování ústavy, demokracie a volné soutěže politických stran.

Sobotka má posudky ministerstva vnitra

Ministr Sobotka Evropským demokratům opakovaně vzkazuje, že se řídí stanoviskem ministerstva vnitra, od kterého se nemůže odchýlit. Zároveň se opírá o stanovisko rozkladové komise, která je na něm zcela nezávislá.

"Postup je striktně úřední, řídí se striktně zákonem a nemá nic společného se sociální demokracií," uvedl Sobotka s tím, že zastavení činnosti ČSSD považuje za nesmysl.

Podle bývalého předsedy Evropských demokratů Jana Kasla ale sami úředníci ministerstva financí přišli s návrhem příspěvky vyplatit, ale vláda jejich návrh nepřijala, což kritizoval i ombudsman. "Šlo o politické rozhodnutí ČSSD. Paroubek chtěl vládnout s komunisty, nyní s ODS. Jiné strany se snaží zlikvidovat," uvedl Kasl.

NSS kvůli SNK ED uvažoval o zpochybnění voleb

Předseda volebního senátu NSS Vojtěch Šimíček označil začátkem července kauzu nevyplacených příspěvků za největší pochybení, ke kterému došlo během letošních voleb do Sněmovny.

"Přestože v této kauze padlo několik rozhodnutí ze strany městského soudu, našeho i Ústavního soudu, ministerstvo financí dosud peníze nevyplatilo. Strana byla státním orgánem jednoznačně poškozena. Tento případ považujeme za nejzávažnější, byli jsme velice blízko tomu, abychom stížnosti vyhověli," uvedl tehdy Šimíček.

"Nevíme, jak bychom rozhodli, kdyby SNK Evropští demokraté nezískali letos pouze 2,08 procenta, ale třeba 4,9 procenta," podotkl Šimíček.