Kandidátka na post ministryně školství Dana Kuchtová přiznala, že voliči SZ nejsou disciplinovaní a nemuseli by k volbám přijít, ale přesto si myslí, že by strana získala dobrý výsledek, protože "respektovala předvolební sliby".

"Myslím, že jsme se chovali konzistentně a že nás naši voliči opět zvolí," uvedla Kuchtová.

Z předčasných voleb si nedělá těžkou hlavu ani šéf zelených poslanců Ondřej Liška. "Předčasných voleb se nebojíme. Neudělali jsme žádnou vážnou chybu během vyjednávání a myslím si, že bychom do nich šli se zdviženou hlavou a sebevědomě," řekl Právu Liška. Preferoval by sice, kdyby se velké strany dohodly, ale ne za cenu vytvoření velké koalice či jakéhokoliv druhu opoziční smlouvy. "To by ohrozilo demokratickou kulturu v České republice mnohem více než předčasné volby," dodal.

Penc: ČSSD by se měla probrat

Podobný postoj zaujali i představitelé SZ v krajích. I pro ně by bylo lépe dosáhnout politické shody, pokud by to ale nešlo, šli by s klidem do předčasných voleb. "Myslím si, že bychom v předčasných volbách dopadli stejně nebo lépe, protože nám jde o konkrétní témata, a ne o politikaření," řekl Právu královéhradecký lídr zelené kandidátky Stanislav Penc. "Místo předčasných voleb bych preferoval, aby se ČSSD probrala a zjistila, že tu je ojedinělá možnost, jak se po 19 letech znovu zbavit komunistů z výkonu moci," dodal Penc.

Lídr kandidátky z Vysočiny Jiří Dědeček se poklesu hlasů pro SZ neobává, větší problém vídí v tom, že by lidé nemuseli k urnám znovu přijít v takovém počtu. "Východiskem by ale bylo, kdyby šéfové ČSSD, KSČM, ale i ODS prosazovali veřejný zájem, a ne svoje partikulární stranické zájmy," sdělil Právu Dědeček.

Podle Pavla Andrše, lídra kandidátky zelených z Olomoucka, by SZ v předčasných volbách preference neztratila. "Nebál bych se předčasných voleb, ale toho, že by v mezidobí do voleb byla snaha prosadit většinové prvky ve volebním zákoně a to by bylo pro nás nevýhodné," uvedl Právu Andrš.