Hvězdárny pro dnešní ráno připravily speciální program. Návštěvníci mohli úkaz sledovat dalekohledy během odborného výkladu.

Nadšenci, kteří si první víkendový den přivstali, zprvu museli najít vhodné místo pro pozorování. "Chodili jsme po Vinohradech asi čtvrt hodiny, než jsme našli vhodnou ulici nedaleko žižkovského vysílače," řekl ČTK muž z Prahy 2.

Nový začátek nebo znamení katastrof

Pro kartářky a vědmy má dnešní úkaz na obloze zvláštní význam. Podle některých se zatměním Slunce přijdou katastrofy.

"Hlavně bude řádit Etna, a to dost výrazně," řekla Věra Šokalová z Frýdku-Místku. Řádění živlů však bude podle ní mít i jiné podoby. "Zemětřesení se dají očekávat v Číně, Japonsku a Turecku. V Čechách a na Moravě to budou hlavně velké poryvy větru, částečně vichřice, ale hlavně velká voda, míní vědma. "Nepůjde však o takové záplavy jako v poslední době. Ale severní Moravu a jižní Polsko to asi opět potká," dodala Šokalová.

"Zatmění slunce je pro lidi karmickou záležitostí. Znamená to, že by jim mohlo přinést zdravotní problémy i komplikace v jejich osobním životě. Provázet ho budou pravděpodobně katastrofy, jako třeba zemětřesení. Lidé by se z následků měli poučit. Dobrá zpráva je, že po zatmění se začíná nanovo. Katastrofy by se neměly opakovat, problémy ustoupí," soudí chomutovská kartářka Kamila.

Astronom Jiří Dušek z Hvězdárny a planetária Mikuláše Kopernika v Brně si ovšem myslí pravý opak. Zatmění Slunce na člověka v žádném případě nemá jakýkoli negativní vliv. "Kdo si v sobotu přispí, ani nezaznamená, že k němu došlo," tvrdí. Podle něj může mít spíš pozitivní účinek. "A to především díky estetickému zážitku, který lze jeho pozorováním prožít," říká Dušek.