"Myslím si, že pan prezident se chová zhruba 14 dnů jako čestný předseda ODS a už mě to skoro nepřekvapuje. Začalo to jeho rozhovorem dva dny před volbami, kterým ovlivnil průběh voleb, kdy se na můj vrub vyjádřil, že hrozí zavedení režimu osobní moci a návrat před listopad 1989. Takže jen pokračuje v tom způsobu vedení vztahů s politickými stranami. Nechová se jako prezident, který by byl nadstranický," uvedl Paroubek.

Na otázku, co může být smyslem nově formulovaného Klausova postoje, Paroubek naznačil, že to může být pokus dosadit a držet ve Strakovce Topolánka, i kdyby nezískal ve Sněmovně s vládou ODS, lidovců a zelených důvěru: "Nevím, co tím sledují, ale velmi pravděpodobně tohle," řekl premiér. V případě demise staré vlády a jmenování nové (podmínkou je ustavení orgánů Sněmovny), by měla Topolánkova koalice 30 dní na žádost o důvěru dolní komory. V případě, že by ji nedostala, by byl v druhém pokusu Klausem pověřen jednáním o vládě další politik. Vláda v demisi a bez důvěry by zůstala v úřadu. Pro tyto postupy ústava neobsahuje žádné lhůty.

Šéf ČSSD se také diví, jak Topolánek přistupuje k vyjednávání s druhou nejsilnější stranou. Podle Paroubka byli oba předsedové naposledy v telefonickém kontaktu v neděli, "kdy pan Topolánek zrušil domluvenou schůzku". K Topolánkovu včerejšímu tvrzení, že se s Paroubkem setká "v nejbližší době", šéf ČSSD poznamenal: "Určitě se také potkáme, ale zatím nevím kdy."

Podle premiéra se žádné jednání s výjimkou asi 40 minut oficiálního jednání s ODS minulý pátek nevedlo. "Když někdo chce něco podpořit, tak musí jednat. A tohle jednání tady chybí. Nechci nikomu radit, ale předpokládám, že v tom druhém kole budu vyjednávat podporu vládě já, protože nečekám, že pan Topolánek bude úspěšný," dodal Paroubek.