Na adresu levé frakce padla na tiskové konferenci zelených pouze jediná věta. "My jsme se nikdy nevyhraňovali na rozdíl od některých odpadlíků," řekl lídr liberecké kandidátky Petr Pávek. Vydání levého manifestu a založení frakce už počátkem týdne předsednictvo odsoudilo jako snahu o poškození strany a jako aktivitu, za níž stojí ČSSD.

Vedení zelených nevyloučilo možnou povolební spolupráci se soc. dem, vztahy obou stran ale zkomplikovalo setkání premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) s rebelkou ve Straně zelených Evou Holubovou "Deklarovali jsme vstřícnost a totéž očekáváme od našich partnerů," doplnila ho dvojka pražské kandidátky Kateřina Jacques.

Zeleným prý nejde o moc, ale o program

Nikoliv personální, ale programové otázky mají být hlavním tématem případných povolebních jednání zelených. Předseda strany Martin Bursík vyjmenoval sedm bodů, o jejichž splnění bude strana po volbách usilovat. Mimo jiné jde o proevropskou orientaci a hospodářský rozvoj v rovnováze s ochranou životního prostředí.

V prohlášení se zelení také zavázali, že se budou snažit o snižování vlivu státu na ekonomiku, snižování složené daňové kvóty a byrokratické zátěže. Zelení také zopakovali, že chtějí prosadit obrat v tranzitní dopravě ze silniční na železniční, že budou podporovat vzdělání a občanskou společnost. Posledním závazným bodem pro koaliční jednání je pro zelené podpora vlády bez přispění komunistů.

Pár hodin před hlasováním už nechtěl Bursík spekulovat o výsledku. Uvedl pouze, že jak rostly naděje zelených, rostly i jejich cíle. Do kampaně zelení vstoupili s cílem získat deset procent.