ODS by v dvousetčlenné Sněmovně získala zhruba 68 mandátů, ČSSD 65, KSČM 34, zelení 18 a lidovci 15. Těsnou většinu 101 křesel by tedy měla ODS, zelení a lidovci.

Manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík hodnotí poslední čísla STEMu střízlivě. "Víme, že ODS si již zamluvila velkou povolební oslavu v jedné z pražských nejluxusnějších restaurací, ale pro nás je oboje - jak jejich objednávka, tak výsledky průzkumu - jen výzva k ještě tvrdší práci do poslední vteřiny před otevřením volebních místností," reagoval Tvrdík.

Mám pocit, že veřejné mínění je víc ve prospěch soc. dem.," řekl Právu čerstvý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který se odvolal na své zkušenosti z rozhovorů s voliči ve Zlínském kraji.

"Není důležité jak vypadají preference i když to tak může být z hlediska ovlivnění mínění veřejnosti, ale záleží na volebním výsledku," dodal Škromach.

Výsledky průzkumu předvolebních preferencí STEM (v %)
ODS 26,7
ČSSD 25,2
KSČM 13
Strana zelených 7,1
KDU-ČSL 5,4 
Ostatní 2,9
Nerozhodnutí 8,4
Žádnou 11,3
Zdroj: STEM

Sobotka: Může to být statistická chyba

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) na dotaz Práva upozornil, že výsledky preferencí mohou být zkresleny statistickou chybou. "My to akceptujeme, vnímáme, jedeme dál volební kampaň a nezatěžujeme se průzkumy," uvedl Sobotka.

První místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal Právu řekl, že do voleb výsledky průzkumů agentury STEM nebude komentovat, nikoli proto, že jim naměřila nepřiměřené preference, ale proto, že si myslí, že metoda jakými agentura STEM rozpočítává mandáty je pouze přibližná. "V tomto případě prosté součty neplatí," uvedl Kasal.

Šéf komunistů Vojtěch Filip neměl vůbec žádnou chuť komentovat volební preference. "Do voleb je ještě daleko," pouze prohlásil.