Soc. dem. a komunisté totiž mají dostatek sil, aby si poradili s prezidentským nesouhlasem a zákon definitivně schválili. Dohromady dají 111 hlasů, přičemž k přehlasování prezidenta potřebují 101.

Podle dostupných informací zdůvodnil Klaus své veto tím, že je to nemoderní zákon, který není liberální, není zárukou potřebných změn. Tvrdí, že zákoník posiluje nerovnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci ve prospěch zaměstnanců. Prezident rovněž upozornil na to, že Zákoník práce nebyl výsledkem konsensu mezi sociálními partnery, koalicí a také oběma parlamentními komorami.

Podle Zaorálka je proto nyní nutné prezidenta přehlasovat, neboť soc. dem. považuje za rozhodující zastat se zaměstnanců. "Pan prezident se bohužel tři týdny před volbami zapojuje do politického zápasu jako pravicový politik a čestný předseda ODS," zhodnotil Klausovy argumenty Zaorálek.

Prezident byl nucen se svým vetem spěchat, neboť od středeční půlnoci uplynula 15denní lhůta pro jeho vyjádření. Proto Klaus svůj verdikt Sněmovně zaslal ve středu v nočních hodinách, okamžitě po svém návratu z Londýna.