Do zákonného termínu podalo kandidátní listiny 21 politických stran, čtyři hnutí a jedna sedmičlenná koalice. V ČR je přitom registrována zhruba stovka fungujících politických stran a hnutí.

Různí se ale počet stran v jednotlivých krajích. V Praze tak předložilo seznam kandidátů 21 politických uskupení, na Vysočině to bylo 19.

Nováčky jsou ve sněmovních volbách například NezDem europoslance Vladimíra Železného, či subjekt Strana Rovnost Šancí, jenž hodlá zajistit lepší podmínky pro ženy v české společnosti.

Ostřílenými matadory v politickém boji jsou naopak recesisté z Balbínovy poetické strany, či monarchisté z Koruny české. Neúnavně se do Sněmovny snaží proniknout "lovce estébáků" Petr Cibulka se svým Pravým Blokem.

Voliče ve východních částech ČR se budou snažit oslovit Moravané. Strana s tímto názvem vznikla koncem loňského roku sloučením Moravské demokratické strany a Hnutí samosprávné Moravy a Slezska.

Reálnou šanci na průnik do Sněmovny ale mají podle volebních prognóz  pouze ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strana zelených, jež v posledních měsících řádně čeří stojaté vody české politiky. V průzkumech naopak zatím paběrkuje vládní US-DEU.