Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) senátní úpravy podpořil.

Výše rodičovského příspěvku má podle novely nově odpovídat 40 procentům průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.

Senátoři tuto pasáž doplnili tak, aby se příspěvek vypočítával z platu za celý předchozí rok. V roce 2007 by tak vycházel z loňské mzdy, neboť za rok 2006 průměrná mzda ještě nebude k 1. lednu známa. Průměrná mzda v ČR za loňská tři čtvrtletí činila 18 421 korun měsíčně.

Senát souhlasí se systémem tří dávek, zákon ale také vrátil

Senát také souhlasí s tím, aby v budoucnu nahradily současných 27 dávek pouze tři - příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Počítá s tím zákon o hmotné nouzi. S pozměňovacím návrhem, který se týká legislativně technických formulací, ale vrátil předlohu Sněmovně. Horní komora uznala za dobrý i návrh senátorky ODS Daniely Filipiové, který upravuje formulaci týkající se nároků na dávky u invalidů.

Zákon o hmotné nouzi má nahradit dosavadní zákon o sociální potřebnosti a je provázán s novým zákonem o životním minimu. Životní minimum, z něhož se státní pomoc odvozuje, se má od počátku příštího roku snížit na 3126 korun. Zahrnovat již nebude náklady na bydlení. Ty má řešit zákon o hmotné nouzi, který za sociálně únosné náklady na bydlení považuje částku nejvýše do 30 procent příjmu osoby nebo společně posuzovaných osob, v Praze pak do 35 procent.