Ten ale uvedl, že s ním prezident vyhlášený termín sněmovních voleb nekonzultoval. Podle slov mluvčí vlády Lucie Orgoníkové chce premiér o termínu ještě popřemýšlet a zítra by se měl rozhodnout. V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce Paroubek hovořil i o druhém červnovém víkendu, tedy termínu 9. a 10. června.

Pokud premiér termín potvrdí, politické strany a hnutí budou muset seznamy svých kandidátů odevzdat nejpozději v úterý 28. března, tedy v souladu s volebním zákonem 66 dnů před zahájením sněmovních voleb.

Ústava hovoří o tom, že volby vyhlašuje prezident republiky. Tato pravomoc patří k těm, které vyžadují kontrasignaci premiéra nebo jiného člena kabinetu. "Za rozhodnutí prezidenta republiky, které vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, odpovídá vláda," uvádí se v kapitole věnované moci výkonné.

V případě, že by se konaly volby nyní, zvítězila by podle prognózy agentury Factum Invenio ODS, kterou by volilo skoro 30 procenta občanů. Občanští demokraté by tak pravděpodobně získali v Poslanecké sněmovně 70 mandátů. Na druhém místě by skončila ČSSD, která by měla s asi 25 procenty hlasů o deset křesel v dolní komoře méně. Preference sociálních demokratů od loňského listopadu poklesly přibližně o tři procenta.

Třetí by podle průzkumů ve volbách skončili komunisté, které by podpořilo asi 19 procent voličů. KSČM by tak ve sněmovně získala 45 mandátů. Do sněmovny by se ještě dostala KDU-ČSL, která by získala přibližně 11 procent hlasů, a získala tak 25 mandátů.