Podle tohoto paragrafu bude trestné, jestliže někdo neoprávněně, tedy bez souhlasu soudu, zachytí skrytou kamerou nebo pomocí štěnic něčí projev osobní povahy a pak ho zveřejní nebo ho obdobným způsobem použije.

"Trestným činem bude, když například jeden podnikatel natočí rozhovor s druhým podnikatelem o osobních záležitostech a pak se to bude snažit použít proti tomu druhému. Nebo když natočí manžel manželku a pak ten rozhovor zveřejní, aby třeba ovlivnil rozhodnutí soudu o dětech," vysvětlil Právu hlavní autor nového kodexu, soudce Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Odmítá ale, že se pachatelem nového trestného činu stane i novinář, který skrytou kamerou nahraje například politika či úředníka žádajícího o úplatek. "Žádost o úplatek není projev osobní povahy, který zákon chrání, ale je to trestný čin. Stejná je úprava v Německu a nikdo podle ní investigativní novináře nepostihuje," řekl Šámal Právu.

Soukromý hovor s milenkou je tabu

Jak ale upozornil, novinář by se skutečně dopustil trestného činu tehdy, kdyby natočil politika, jak v uzavřeném prostoru hovoří o soukromých věcech s milenkou.

"Novinář samozřejmě může vyfotit politika s milenkou v kavárně, ve veřejném prostoru, ale natáčet je skrytou kamerou v hotelovém pokoji, to by bylo trestné," uvedl Šámal. Až jeden rok vězení, případně propadnutí věci nebo zákaz činnosti by ale hrozil také horlivému investigativci, který by v honbě za důkazy třeba i velmi vážného protispolečenského jednání zveřejnil informace, které získal při návštěvě u někoho doma.

Spáchal by tím totiž jiný, nově zaváděný trestný čin - porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí.

"Když vás někdo pozve domů, nemůžete mu prohledávat byt a tajně z něho odnášet listiny nebo soubory z počítače. To prostě není možné, i kdyby to byly dokumenty dokazující třeba nějakou závažnou trestnou činnost," poznamenal Šámal. Nový trestní kodex ale ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.