Prováděcí zákon k referendu upravuje procesní záležitosti konání lidového hlasování. S obecným referendem nesouhlasí ODS, která se obává jeho možného zneužití. Téma zákona o referendu se táhne českou polistopadovou politikou jak červená niť. Především poslanci soc. dem. opakovaně prosazovali v devadesátých letech ústavně zakotvený institut referenda, ale pravice jejich návrhy smetla ze stolu.

Při středečním hlasování přítomní poslanci vládních stran podpořili jednotně prováděcí zákon k obecnému referendu. Pro návrh se vyslovili i komunisté. ODS však jednotou neoplývala, 20 jejích zástupců se zdrželo hlasování. Byli mezi nimi i Ivan Langer, Jan Vidím či Marek Benda.

ODS spíše prosazuje jednorázové referendum, příkladem je hlasování českých voličů v referendu o přistoupení k EU v roce 2003. Nejsilnější pravicová strana dále bojovala za referendum o evropské ústavě, jejíž provedení bylo po francouzském a nizozemském odmítnutí odloženo na neurčito.

ODS je dlouhodobě pro zastupitelskou demokracii, bojí se možného zneužití přímého hlasování lidu. V Senátu jsou občanští demokraté rozhodující politickou silou, spíše lze tedy očekávat zamítavý postoj horní komory k obecnému referendu.

V referendu by se mohlo rozhodovat o zásadních věcech

Návrh počítá s tím, že by v obecném referendu mohli rozhodovat i Češi na zastupitelských úřadech v zahraničí. Podobnou možnost mají krajané nyní při volbách do Poslanecké sněmovny.

Lidé by mohli hlasovat v referendu o zásadních věcech vnitřní a zahraniční politiky státu nebo o evropské ústavě. Nemohli by rozhodovat o změnách daní, jmenování osob do funkcí, omezení ústavně zaručených práv a svobod a mezinárodních závazcích Česka. Referendum by nesmělo nahrazovat pravomoci parlamentu a zasahovat do pravomoci soudů. Občané by nemohli rozhodovat například o zrušení Senátu, odvolání prezidenta a ministrů či zákonodárců.

Zákon předpokládá, že o vyhlášení referenda by rozhodoval prezident republiky na návrh vlády, nebo nejméně 80 poslanců, či nejméně 33 senátorů. Návrh na vyhlášení referenda by mohlo iniciovat také nejméně 300 tisíc občanů formou petice.