Sociální demokracii po rezignaci Grosse povede ministr financí Bohuslav Sobotka. Paroubek vyzval další politiky, kteří měli jako Gross problémy s bytem, aby odešli.

Gross uvedl, že sociální demokracii obětoval 15 let života a vždy mu bude záležet na úspěchu strany. Jeho odchod z politiky podle jeho slov prospěje sociální demokracii. Nechce, aby osobní útoky, jimž je vystaven, zatěžovaly ČSSD.

"Sociální demokracie je hnutí, které je podle mého názoru nejlepším receptem pro budoucnost České republiky. A já nemám právo v době, kdy jsem nesmyslnými kauzami skandalizován, kdy v té mediální kampani, štvanici nejsem schopen efektivní obrany, riskovat osud tohoto hnutí," řekl Gross po svém projevu ČTK. Rozhodnutí, ke kterému dospěl minulý týden, je nečekané, Stanislav Gross přitom na konci srpna oznámil, že bude ve kandidovat do Sněmovny. [celý článek]

Sociální demokracii po rezignaci Grosse povede ministr financí Bohuslav Sobotka. Gross ve svém vystoupení vyjádřil přesvědčení, že Sobotka jako první místopředseda strany se s plným nasazením ujme vedení a premiér Jiří Paroubek na zasedání získá silný mandát jako celostátní volební lídr ČSSD.

Někteří členové ČSSD Právu řekli, že ačkoli pravomoce po Grossovi přebírá Sobotka, jde jen o administrativní věc, faktickým lídrem je Paroubek.

Paroubek ocenil krok Grosse

Premiér Jiří Paroubek Grossův krok označil za velkou osobní oběť. To nesmí být výzva k mimořádnému sjezdu, to je výzva k jednotě a akci, prohlásil. Dodal, že pokud jej dnes Ústřední výkonný výbor potvrdí jako volební jedničku, povede sociální demokracii k volebnímu vítězství.

Zároveň vyzval další politiky, kteří měli problémy s financováním bytu, aby rovněž odešli. Jmenoval přitom šéfa ODS Mirka Topolánka, Vlastimila Tlustého (ODS) a šéfa lidovců Miroslava Kalouska.

Ostře přitom kritizoval koaliční lidovce, kteří se podle něj už vidí v koalici s někým jiným.

I Sobotka poděkoval Grossovi a řekl, že ČSSD by si z jeho rozhodnutí měla vzít příklad - že je třeba myslet především na zájem strany. "Udělám vše pro to, abychom vyhráli volby," prohlásil nový lídr ČSSD.

ČSSD jedná o volebním lídrovi

Ústřední výkonný výbor sociální demokracie se sešel, aby vybral volebního lídra. Předsednictvo navrhlo do čela kandidátky už v pátek Jiřího Paroubka. Pod jeho vedením strana začala získávat přízeň veřejnosti a snižovat náskok opoziční ODS.

Stanislava Grosse ve funkci premiéra Paroubek vystřídal na konci dubna poté, co čelil skandálu s financováním svého bytu, jeho žena Šárka Grossová zase podnikala s Libuší Barkovou, souzenou za pojišťovací podvod.

Gross už v půlce června navrhoval, aby se volebním lídrem stran stal Jiří Paroubek.  [celý článek