„Setkání v Lánech se na žádost pana premiéra opět odkládá, uskuteční se pravděpodobně ve čtvrtek. O vývoji budeme informovat,” uvedl na Twitteru Ovčáček.

Babiš je na summitu EU v Bruselu, kde premiéři a prezidenti rokují o novém obsazení klíčových funkcí ve vedení unijních institucí. Jednání se kvůli sporům zemí protáhlo.

„Ano, teď můžu potvrdit, že musím v Bruselu zůstat, protože hlasování se odložilo kvůli jedné členské zemi. Požádal jsem prezidenta o náhradní termín,” napsal Babiš v podvečer agentuře ČTK.

Scénář cesty z krize: Staněk odejde sám, vláda přežije

Jan Hamáček i členové soc. dem. chtěli původně vyřešit situaci kolem výměny na ministerstvu kultury do konce června, nakonec ale kývli na úterní schůzku. Hamáček má pro další odklad schůzky pochopení.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o objektivní důvod - neustále se protahující jednání summitu EU, tak ano,” napsal ČTK v esemesce. Podobně se vyjádřil také předseda sociálnědemokratických poslanců Jan Chvojka. „Pokud je to z důvodu jednání pana premiéra v Bruselu, tak je to určitě důvod, pro který mám pochopení,” uvedl. Místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová sdělila, že odklad nebude komentovat.

Schůzka se měla uskutečnit v souvislosti s vládní krizí, která vznikla poté, kdy prezident oznámil, že odmítá odvolat ministra kultury Antonína StaňkaČSSD. Jeho odvolání navrhl na popud Hamáčka premiér Babiš. Staněk podal demisi 20. května. Tu však Zeman odmítl.

Sociální demokracie na odvolání Staňka trvá a jako nového ministra navrhla místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. Pokud k odvolání nedojde, tak ČSSD hrozí, že její ministři odejdou z vlády.

Staněk: Za vládní krizi nemůžu a nemám šanci nic ovlivnit

Pokud by se tak stalo a všech pět ministrů za soc. dem. podalo demisi, podle koaliční smlouvy by tak museli učinit i ministři za ANO a s největší pravděpodobností by došlo na předčasné volby. Ty nevyloučil ani premiér Andrej Babiš.

Zeman ale v rozhovoru pro sobotní MF Dnes řekl, že odchod ČSSD z vlády nemusí znamenat předčasné volby, ale pouze rekonstrukci kabinetu v případě, že nerezignují všichni ministři za ČSSD. Prezident naznačil, že by se mohl vzepřít právě Staněk. Podle Hamáčka by to v takovém případě situaci museli posoudit ústavní právníci.